Opublikowano: 09.09.2024 13:57
Studenci PW z wyróżnieniem za projekt mikrodomu
W tegorocznej, siódmej edycji międzynarodowego konkursu MICROHOME Kingspan Edition organizowanego przez Buildner wyróżniono projekt pt. „Masurian Microhome”. Autorami projektu są studenci Wydziału Architektury PW: Maksymilian Łuszcz, Paweł Wykowski i Zofia Zimowska. Prestiżowy konkurs gromadzi architektów oraz studentów architektury ze 115 krajów.
Zadaniem konkursowym było zaprojektowanie off-gridowego, modułowego domu dla pary młodych ludzi o łącznej powierzchni nieprzekraczającej 25 m². Projekty miały być odpowiedzią na nasilający się kryzys mieszkaniowy, a także na problemy takie jak: rosnące koszty nieruchomości oraz ich niewystarczająca dostępność na rynku.
Propozycja projektowa znajduje się na Mazurach – rozległym i bardzo unikalnym obszarze północno-wschodniej Polski. Powszechnie nazywa się go „krainą tysiąca jezior” ze względu na charakterystyczne ukształtowanie terenu, składające się z niezliczonych zbiorników wodnych i niekończących się lasów.
Typowe dla tego obszaru są tereny rolnicze oraz małe miasteczka, a znaczna jego część wciąż jest dzika. Pozwoliło to na zachowanie w dużej mierze i jego naturalnego piękna, jak również historycznej, lokalnej architektury. Wszystko to składa się na bardzo popularne centrum turystyczne, silnie oparte na wszystkich aktywnościach związanych z wodą, a przede wszystkim żeglarstwie.
Z drugiej strony Mazury cierpią z powodu braku stabilnego wzrostu w innych sektorach, ponieważ brak dużych centrów miejskich skutkuje niekorzystnym rynkiem pracy dla profesjonalistów. W rezultacie większość młodych mieszkańców opuszcza region w poszukiwaniu lepszych perspektyw zawodowych, powoli, ale systematycznie wyludniając ten obszar.
Poprzez projekt autorzy dążą do stworzenia zrównoważonego modelu życia zarówno dla miejscowych, jak i nowo przybywających młodych ludzi, którzy szukają spokojnego życia w malowniczym otoczeniu i komfortowych warunków do pracy. Inspirację zaczerpnęli z lokalnego dziedzictwa architektonicznego, jednocześnie starając się znaleźć odpowiedzi na wyzwania stojące przed rozwojem Mazur.
Podobne tematy: