Przejdź do treści
Na zdjęciu pociąg z jednego z laboratoriów

Innowacje pod ochroną

Zwieńczeniem prac badawczych często są unikatowe rozwiązania, które zostają objęte ochroną patentową. To z jednej strony zabezpiecza twórców przed bezprawnym wykorzystywaniem ich wynalazków, a z drugiej – buduje prestiż ludzi, zespołów i całych organizacji.

Poniżej prezentujemy patenty udzielone rozwiązaniom z naszej Uczelni w 2023 roku.

Harwester z modulatorem RFID

Harwester z modulatorem RFID posiada dwa zaciski wejściowe i dwa zaciski wyjściowe. Harwester zawiera przynajmniej dwa stopnie, przy czym pojedynczy stopień zawiera dwa kondensatory i dwa tranzystory.

Autorzy:

Piotr Wieczorek, Krzysztof Gołofit

Patent nr:

245506

Harwester z modulatorem RFID

Harwester z modulatorem RFID posiada dwa zaciski wejściowe i dwa zaciski wyjściowe. Harwester zawiera przynajmniej dwa stopnie, przy czym pojedynczy stopień zawiera dwa kondensatory i dwa tranzystory.

Autorzy:

Piotr Wieczorek, Krzysztof Gołofit

Patent nr:

245505

Układ do wytwarzania cieczy zagęszczanych ścinaniem oraz sposób wytwarzania cieczy zagęszczonych ścinaniem

Przedmiotem zgłoszenia jest układ do wytwarzania cieczy zagęszczanych ścinaniem zawierający komorę posuwisto-zwrotną, charakteryzujący się tym że komora ma przekrój poprzeczny okrągły, i jest zespolona z górną płytą mocującą w sposób trwały lub rozłączny, a górna płyta mocująca jest połączona z dolną nieruchomą płytą mocującą za pomocą co najmniej jednego pręta liniowego z łożyskiem liniowym, oraz co najmniej jednej śruby kulowej z nakrętką.

Autorzy:

Mariusz Tryznowski, Roman Szewczyk

Patent nr:

245990

Ekstraktor wirówkowy do substancji leczniczych z mieszadłem

Przedmiotem zgłoszenia jest ekstraktor wirówkowy do ekstrakcji suszu roślinnego w obniżonej temperaturze, który przy obniżonym ciśnieniu, wyposażony jest w obudowę, pokrywę, mieszadło oraz co najmniej jeden silnik napędowy. Kolejnym przedmiotem zgłoszenia jest sposób ekstrakcji suszu roślinnego z wykorzystaniem ekstraktora wirówkowego.

Autorzy:

Michał Makowski, Jędrzej Mączak, Dmytro Samoileenko, Lech Knap, Adrian Połaniecki, Marek Szudrowicz, Jan Bokszczanin

Patent nr:

246342

Sposób i urządzenie do pomiaru dobroci

Przedmiotem zgłoszenia jest urządzenie do pomiaru dobroci w oparciu o pomiar szybkości zaniku oscylacji gasnących, w którym wejście badanego obwodu rezonansowego podłączone jest do wyjścia generatora pobudzającego, wyjście badanego obwodu rezonansowego dołączone jest do wejść dwóch komparatorów, na drugie wejścia komparatorów podawane są napięcia odniesienia, a wyjścia komparatorów dołączone są do wejść układu do pomiaru czasu pomiędzy ostatnimi zboczami sygnałów z wyjść komparatorów.

Autorzy:

Tomasz Starecki

Patent nr:

246831

Sposób wytwarzania siarczku cyny (IV)

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania siarczku cyny (IV) w postaci nanocząstek z zastosowaniem pięciowodnego chlorku cyny (IV) oraz wody jako rozpuszczalnika w obecności tioacetamidu pod działaniem ultradźwięków obejmujący: a) zmieszanie chlorku cyny (IV) z wodą destylowaną, następnie b) dodanie kolejno tioacetamidu i wody destylowanej i ponowne mieszanie oraz c) działanie ultradźwiękami.

Autorzy:

Grzegorz Matyszczak, Krzysztof Krawczyk

Patent nr:

246832

Sposób wytwarzania siarczku cyny (II)

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania siarczku cyny (II) w postaci nanocząstek z zastosowaniem chlorku cyny (II) oraz wody jako rozpuszczalnika w obecności tioacetamidu pod działaniem ultradźwięków obejmujący: a) zmieszanie chlorku cyny (II) z wodą destylowaną, następnie b) dodanie kolejno tioacetamidu i wody destylowanej i ponowne mieszanie oraz c) działanie ultradźwiękami.

Autorzy:

Grzegorz Matyszczak, Krzysztof Krawczyk

Patent nr:

246833

Refractive Index Distribution Standard

Standardowy gradientowy indeks w postaci obiektu trójwymiarowego, który zawiera część medium referencyjnego w objętości oraz region o współczynniku załamania światła różnym od współczynnika załamania medium referencyjnego, zmieniającym się w rozmiarze i długości. Różnica między współczynnikiem załamania tych regionów a współczynnikiem załamania medium referencyjnego wynosi 0,04 lub mniej. Co najmniej jeden z regionów zawiera co najmniej dwa pryzmaty, cylindry lub pierścienie współosiowe o zmiennym rozmiarze i długości, mające co najmniej jeden wymiar zbliżony do rozdzielczości urządzenia pomiarowego, które jest oceniane, a co najmniej jeden z regionów jest sferyczny lub elipsoidalny.

Autorzy:

Agnieszka Chmielewska, Batłomiej Wysocki, Jarosław Mizera, Piotr Wychowański, Wojciech Święszkowski

Patent nr:

JP7414305B2

Dokostny implant słuchowy

Przedmiotem zgłoszenia jest dokostny implant słuchowy, który jest częścią układu do stymulacji percepcji słuchowej opartego na przewodnictwie kostnym. Implant składa się ze wzbudnika drgań mechanicznych, który zawiera przetwornik elektromechaniczny oraz trzpień. Na końcu trzpienia znajduje się kulista końcówka pokryta osłoną z tworzywa polimerowego, a na niej zamocowana nakrętka dociskająca, która styka się z gniazdem mocującym

Autorzy:

Paweł Borkowski

Patent nr:

246190

Dynamiczny tłumik fal ciśnienia wywołanych manewrowaniem zaworu

Przedmiotem zgłoszenia jest dynamiczny tłumik, który składa się z korpusu, króćców, zaworów odcinających oraz zaworów odpowietrzających. Korpus ma kształt rurowy i zawiera dwa króćce umieszczone prostopadle do osi wzdłużnej korpusu – pierwszy i drugi króciec, przy czym każdy z nich wyposażony jest w zawór odcinający. Po przeciwnej stronie króćców znajdują się zawory odpowietrzające. Korpus jest zaślepiony dwiema pokrywami, a wewnątrz korpusu znajduje się suwliwy tłok, który jest podparty elementami sprężystymi. Elementy te zapewniają dynamiczną pracę tłumika, a tłok porusza się w odpowiedzi na zmiany ciśnienia.

Autorzy:

Apoloniusz Kodura, Michał Kubrak

Patent nr:

245759

Dyskretny czterościenny czujnik odchylenia od pionu

Przedmiotem zgłoszenia jest pojemnościowy czworościenny czujnik odchylenia od pionu oraz sposób określania odchylenia od pionu. Pojemnościowy czworościenny czujnik odchylenia od pionu zaopatrzony jest w stożkowy dwuczęściowy korpus i znajdujący się w nim ruchomy element o kulistym kształcie przewodzący prąd elektryczny umieszczony w przestrzeni ograniczonej przez zestaw czterech elektrod.

Autorzy:

Sergiusz Łuczak, Michał Władziński, Maciej Zams

Patent nr:

245806

Sposób badania adhezji komórek grzybów patogennych do powierzchni materiałów abiotycznych oraz jego zastosowanie w badaniu potencjalnych inhibitorów adhezji

Przedmiotem zgłoszenia jest sposób badania adhezji komórek grzybów patogennych do powierzchni materiałów abiotycznych oraz jego zastosowanie w badaniu potencjalnych inhibitorów adhezji używanych jako wypełniacz materiałów włókienniczych.

Autorzy:

Karina Rosłoniec, Monika Staniszewska, Joanna Baran, Ewa Kijeńska-Gawrońska, Sandra Lepak-Kuc, Paulina Latko-Durałek, Paweł Durałek

Patent nr:

246344