Przejdź do treści

Opublikowano: 19.09.2023 10:54

Projekt naszych studentów nagrodzony w konkursie architektonicznym MICROHOME

„Gathering House”, autorzy projektu: Łukasz Danilczuk, Zuzanna Derska i Urszula Jędrzejak

Projekt studentów Wydziału Architektury zdobył trzecią nagrodę w szóstej edycji konkursu MICROHOME. „Gathering House” sprzyja integracji i ułatwia kontakt z naturą.

Konkurs organizuje platforma Buildner, we współpracy z Archive Books. Jego celem jest podkreślenie znaczenia małej architektury w obliczu kryzysu mieszkaniowego, gospodarczego i klimatycznego. Uczestnicy mogli zgłaszać projekty modułowej konstrukcji, w której mogłaby zamieszkać młoda para. Całkowita powierzchnia piętra nie mogła przekraczać 25 m2.

Trzecią nagrodę otrzymali Łukasz Danilczuk, Zuzanna Derska i Urszula Jędrzejak z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej za projekt „Gathering House”. To koncepcja łączącą małe domy ze wspólnymi ogrodami, które można by wpisać w miejską zabudowę.

„Gathering House” skupia się na rozwiązywaniu problemu braku więzi między ludźmi żyjącymi w większych społecznościach. – Stworzyliśmy środowisko, które ułatwia nawiązywanie i utrzymywanie relacji. Ponadto nasz projekt jest odzwierciedleniem chęci podtrzymania tradycji zakorzenionych w polskiej kulturze, takich jak rodzinne spotkania przy stole i traktowanie kuchni jako serca domu – opowiadają studenci.

Jak przyznaje jury konkursu, projekt jest odpowiedzią na wyzwania związane z blokami miejskimi – przeskalowane centralne dziedzińce, które sprzyjają izolacji. Koncepcja stwarza możliwość wypełnienia tych pustych przestrzeni małymi domami i ogrodami społecznościowymi, co może zaowocować: większą gęstością życia, dostępem do natury i programami społecznościowymi na rzecz bliższej integracji społecznej.

Natura i wszechstronna gościnność łączy się z dostępem do niezbędnych usług i przebywaniem w otoczeniu dużej populacji. Ogrody społecznościowe, sady i pawilony publiczne stwarzają szansę starszym członkom społeczeństwa mieszkającym w budynkach otaczających obiekt na nawiązanie więzi z młodymi ludźmi zamieszkującymi mikrodomki.

– Architektura jest dla nas formą ekspresji na wielką skalę. Chodzi o tworzenie przestrzeni i struktur, które nie tylko służą celom użytkowym, ale także wywołują emocje, opowiadają historie i ucieleśniają kulturę i wartości społeczeństwa – podkreślają autorzy projektu.

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie: architecturecompetitions.com.

Podobne tematy: