Opublikowano: 20.04.2022 16:29

Gdzie znaleźć wsparcie? Studencki pomysł na pomoc dla osób z Ukrainy

Rozwiązanie zaproponowane przez studentów Politechniki Warszawskiej i Politechniki Śląskiej nagrodzono w maratonie programowania Datathon #OtwarteDane.

Zdjęcie drużyny [object.object] studentów Politechniki Warszawskiej i Politechniki Śląskiej

- Skupiliśmy się na tym, żeby pomóc uciekającym z Ukrainy znaleźć pracę, szkołę czy choćby ośrodek zdrowia w różnych powiatach i miasteczkach całej Polski, które mogą mieć lepszą przepustowość niż oblegana Warszawa czy Kraków — mówi o założeniach swojej drużyny Aleksandra Jamróz, studentka Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych.

Stworzony przez studentów Wydziału EiTI PW i PŚ zespół [object.object] zaprojektował aplikację mobilną i webową o nazwie Где (polska nazwa: gdzie). To rozwiązanie, które na podstawie profilu danej osoby i jej indywidualnych potrzeb ma pomóc w wyborze miejsca pracy, szkoły, a nawet ośrodka zdrowia. Użytkownik otrzymuje pakiet teleadresowy, w którym znajdują się listy przydatnych miejsc. W takich pakietach miałyby się znajdować również adresy stron pomocowych, na których można skorzystać z baz mieszkań udostępnianych przez osoby z całego kraju.

Podstawę algorytmu stworzonego przez młodych programistów z PW i PŚ stanowiły dane z API do dziedzinowych baz wiedzy Głównego Urzędu Statystycznego.

Drużyna [object.object] odbierająca nagrodę za stworzoną aplikację

Drużyna [object.object] odbierająca nagrodę za stworzoną aplikację

Pełen skład drużyny [object.object]: Aleksandra Jamróz, Patryk Będkowski, Kuba Forczek (trójka z PW), Grzegorz Koperwas, Kamil Kowalczyk (studenci PŚ).

W Datathonie #OtwarteDane nagrodzono również inną drużynę, w skład której weszli studenci PW. Więcej o rozwiązaniu School Finder pisaliśmy tutaj.