Przejdź do treści

Opublikowano: 21.07.2025 13:03

Szkoła odporna sejsmicznie – nasi studenci zwyciężyli w międzynarodowym konkursie

Obraz
Zwycięski projekt szkoły wg projektu studentów WAPW

Nina Dobroczyńska, Emiliya Skipar oraz Julian Hendigery z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej stworzyli projekt wzorcowej szkoły, odpornej na wstrząsy sejsmiczne w wymagających warunkach himalajskich. Wymogiem konkursu Nepal School Project było również wykorzystanie naturalnych materiałów i zaprojektowanie obiektu w zgodzie ze środowiskiem. Nasi studenci zdobyli główną nagrodę w konkursie. 

Modułowość i łatwość powielenia budynku w nepalskich wioskach, a przede wszystkim odporność na wstrząsy sejsmiczne oraz wykorzystanie zrównoważonych materiałów to kluczowe wyzwania, przed jakimi stanęli projektanci. Konstrukcja stworzona przez studentów WAPW to modułowa, parterowa szkoła powstała z lekkich, drewnianych ram. Dzięki rozmieszczeniu ich na regularnej siatce o wymiarach 3,75 x 3,75 metra, możliwe jest równomierne rozłożenie naprężeń, a w efekcie podczas wstrząsów sejsmicznych uszkodzenie jednego modułu nie powoduje naruszenia pozostałych. Modułowa konstrukcja pozwala też na dopasowanie elementów budynku do konkretnej działki czy budowy terenu. 

Na zdjęciu: zwycięski projekt studentów WAPWNa zdjęciu: zwycięski projekt studentów WAPW

Wnętrza ram wypełniane są specjalnymi wymiennymi panelami, które wykonano z materiałów pozyskiwanych lokalnie – np. z włóknianej plecionki czy bambusa, co pozwala dostosować budynek do zasobów i klimatu. Panele pozwalają również na podział przestrzeni wewnątrz na sale, ponieważ są one dźwiękoszczelne. Obiekt można łatwo modyfikować bez naruszania konstrukcji - ściany i dach mogą być dodatkowo izolowane, wzmacniane lub wyposażane w instalacje mechaniczne. 

Na zdjęciu: zwycięski projekt studentów WAPW

Konstrukcja jest oparta na betonowych lub kamiennych cokołach, które unoszą ją na wysokość 90 cm nad ziemią. Ma to na celu uchronienie budynku przed ewentualną powodzią. Całość pokryta jest dwuspadowym dachem opartym na systemie drewnianych kratownic, wykonanym ze stalowej blachy falistej i paneli z poliwęglany, dzięki którym do wnętrza wpada więcej naturalnego światła słonecznego. 

Organizatorami konkursu byli: platforma Archstorming, Karmayog Foundation Nepal i Nepal Rising.