Przejdź do treści

Opublikowano: 24.02.2025 13:35

Student Politechniki Warszawskiej z wyróżnieniem w konkursie SIMP

Obraz
Na zdjęciu od lewej: dr inż. Małgorzata Sikora, inż. Korneliusz Szalkowski oraz prof. dr hab. inż. Tomasz Chmielewski

W lutym na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Warszawskiej odbyła się uroczysta gala podsumowująca dwa konkursy organizowane przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP). Podczas wydarzenia wręczono nagrody laureatom XXIV Konkursu na najlepszą pracę dyplomową o profilu mechanicznym wykonaną i obronioną w krajowej wyższej szkole technicznej za rok akademicki 2023/2024 oraz XVIII Konkursu dla absolwentów szkół prowadzących kształcenie zawodowe pn. Technik-Absolwent za rok szkolny 2023/2024.

W wydarzeniu uczestniczyli laureaci konkursów, ich promotorzy, nauczyciele, wychowawcy i dyrektorzy szkół technicznych, a także przedstawiciele Oddziałów SIMP, członkowie władz i ciał statutowych Stowarzyszenia oraz członkowie Komisji Konkursowych. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. prof. dr hab. inż. Robert Zalewski – prorektor ds. studenckich Politechniki Warszawskiej oraz Ewa Mańkiewicz-Cudny – Prezes FSNT-NOT.

Na zdjęciu od lewej: inż. Małgorzata Sikora, inż. Korneliusz Szalkowski oraz prof. dr hab. inż. Tomasz Chmielewski
Na zdjęciu od lewej: dr inż. Małgorzata Sikora, inż. Korneliusz Szalkowski oraz prof. dr hab. inż. Tomasz Chmielewski

Galę otworzył i gości powitał prof. dr hab. inż. Tomasz Chmielewski, prezes SIMP oraz dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego PW. Podczas wydarzenia dr inż. Jakub Lasocki z Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych PW wygłosił wykład dotyczący prac nad paliwami do silników.

Korneliusz Szalkowski z wyróżnieniem za pracę inżynierską

Wśród wyróżnionych prac znalazła się praca inżynierska zatytułowana „Design of payload ejection module for a sounding rocket”, autorem której jest inż. Korneliusz Szalkowski, student studiów II stopnia Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej na kierunku Lotnictwo i Kosmonautyka. Opiekunem naukowym pracy był dr inż. Jacek Gadomski. 

Celem pracy było opracowanie projektu wstępnego modułu wyrzutu ładunku dla rakiety Twardowsky 2, rozwijanej w Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego. Moduły tego typu odpowiadają za przechowywanie i uwalnianie ładunków, takich jak eksperymenty naukowe, w apogeum lotu rakiety. W technice kosmonautycznej podobne rozwiązania są stosowane również do rozdzielania satelitów na orbicie.

W ramach pracy przeprowadzono pierwszą iterację projektu modułu, uwzględniając surowe wymagania techniczne rakiety, w tym ograniczenia przestrzenne i masowe oraz maksymalne przyspieszenia. Po analizie różnych koncepcji technicznych zdecydowano się na mechanizm czteroczłonowy, przypominający klasyczny podnośnik trapezowy. Zapewnia on niski poziom siły przytrzymującej urządzenie w pozycji zamkniętej oraz minimalizuje obciążenie ładunku podczas wyrzutu.

Na zdjęciu: prototyp mechanizmu
Zdjęcie prototypu mechanizmu

Powstał również model CAD urządzenia, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów produkcyjnych. Przeprowadzono analizę wytrzymałości najbardziej krytycznych elementów mechanizmu, a następnie zbudowano prototyp, który umożliwił walidację teoretycznych założeń poprzez testy dynamiki działania wyrzutnika.

Inspiracja i rola działalności w kole naukowym

Jak podkreśla autor pracy, kluczową inspiracją do podjęcia tego tematu było jego zaangażowanie w Sekcję Rakietową SKA. W ramach działalności w kole naukowym zajmował się przede wszystkim zagadnieniami mechanicznymi. 

- Działalność w kole naukowym doskonale uzupełniła wiedzę zdobytą na studiach, nadając jej praktyczny charakter, co często doceniane jest przez pracodawców podczas rekrutacji. Najważniejszym aspektem tej przygody była jednak możliwość pracy z niezwykle utalentowanymi koleżankami i kolegami, którzy zawsze służyli wsparciem i inspiracją. Dowodzi tego chociażby, niekrótka lista podziękowań na końcu mojej pracy dyplomowej, zaadresowana w dużej mierze do członków SKA, których praca stanowiła ważne dane wejściowe do mojej pracy inżynierskiej. Bez nich zdecydowanie nie była ona by na tak wysokim poziomie, aby otrzymać wyróżnienie w konkursie  – podsumował Korneliusz Szalkowski. - Bardzo istotną inspiracją do powstania pracy było moje uczestnictwo w Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego, w której działam od prawie początku swoich studiów. Przez lata swojej działalności zajmowałem się przede wszystkim kwestiami mechanicznymi. Zaangażowany byłem przed wszystkim w rozwój i testy lotne rakiety sterowanej FOK oraz rakiety nośnej Twardowsky - szczególnie w ramach projektów finansowanych z programu "Studenckie Koła Naukowe Tworzą Innowacje".

Na zdjęciu: Korneliusz Szalkowski na Pustyni Błędowskiej podczas testu rakiety FOK
Korneliusz Szalkowski na Pustyni Błędowskiej podczas testu rakiety FOK 

Podobne tematy: