Przejdź do treści
Rodzaj zawartości
Obraz
Na zdjęciu grupa naukowców tworząca "Science Leaders Board"

Prof. Ewa Niewiadomska-Szynkiewicz uczestniczką „Science Leaders Board”

Prof. Ewa Niewiadomska-Szynkiewicz, Prodziekan ds. Nauki na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych, uczestniczy w programie „Science Leaders Board”, którego celem jest wzmocnienie widoczności Polski na świecie jako źródła globalnych innowacji. W pierwszej, pilotażowej edycji programu uczestniczy 10 wybitnych naukowczyń i naukowców z Polski.
Obraz
Na zdjęciu Filip Budny

Filip Budny laureatem konkursu Młody Wynalazca

Doktorant Politechniki Warszawskiej, Filip Budny, zdobył tytuł laureata w konkursie "Młody Wynalazca. W poszukiwaniu Sama Altmana” organizowanym przez dziennik Rzeczpospolita oraz Urząd Patentowy RP. Nasz reprezentant otrzymał nagrodę indywidualną w kategorii Zielona transformacja za projekt WaterSense, dotyczący nowej technologii monitorowania jakości wody w rzekach.
Obraz
Na zdjęciu Paweł Czernic podczas prac badawczych w Kuwejcie

Paweł Czernic z PW z wyjątkową misją w Kuwejcie

Kuwejcko-polska misja archeologiczna podczas prac na pustyni Subija w północnym Kuwejcie odkryła miejsce, które najprawdopodobniej było dziedzińcem lub warsztatem do produkcji biżuterii i ozdób z muszli. Odkrycie to datowane jest na okres Ubajd w Mezopotamii sprzed około 7700 lat. Członkiem tej fascynującej misji jest Paweł Czernic, doktorant Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej.
Obraz
Na zdjęciu rzeka i zielone tereny wokół

Jak poprawić jakość wód w Polsce?

We wrześniu rozpoczął się projekt WaterSense - ASIR, którego celem jest opracowanie i wprowadzenie na rynek innowacyjnego systemu monitorowania jakości wód w Polsce. Zaangażowani w niego są naukowcy z 3 jednostek PW: Wydziałów Mechaniczno-Technologicznego i Chemicznego oraz z CEZAMAT-u. Projekt potrwa do 2027 roku i może zrewolucjonizować monitoring jakości wód w Polsce i Europie.

Student PW współautorem aplikacji planującej podróże pociągiem

Nowa aplikacja PlaceFinder, stworzona przez dwójkę studentów, ułatwia znalezienie miejsca w pociągu, nawet gdy PKP Intercity informuje o braku dostępnych miejsc. Aplikacja wyszukuje wolne miejsca na poszczególnych etapach trasy, łącząc je w jeden spójny plan podróży. Autorami narzędzia są Kazimierz Lipski, student PW i Weronika Pieniak z Akademii WIT.

„Żerań przyszłości” wg projektu studentów PW

Nowoczesny park technologiczny z innowacyjną architekturą wykorzystującą prefabrykację betonową – tak studenci Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Lądowej wyobrażają sobie nową odsłonę terenów poprzemysłowych przy porcie na warszawskim Żeraniu. Projekt „Serce Żerania” łączący nowoczesne technologie, zrównoważony rozwój i dbałość o estetykę przygotowali: Michał Sierżęga, Jakub Kaczmarczyk, Mariusz Majchrzak i Marek Koryciński.

Naukowiec z PW w zespole tworzącym bioniczną protezę ręki

Dr inż. Krzysztof Mianowski wziął udział w projekcie zespołu naukowców z Politechniki Wrocławskiej, który tworzy bioniczną protezę ręki. Ma ona wspierać osoby po amputacjach przedramienia. Urządzenie jest już prawie gotowe - testy z udziałem pacjentów mają ruszyć pod koniec tego roku. Pracami naukowców z Wrocławia kieruje dr inż. Andrzej Wołczowski.