Przejdź do treści
Rodzaj zawartości
Obraz
Model 3D świątyni Fortuna Augusta w Musti, Tunezja (I–III w.)

CoVHer – cyfrowa rekonstrukcja przeszłości z udziałem Politechniki Warszawskiej

Na początku 2025 roku zakończył się trzyletni, międzynarodowy projekt CoVHer (Computer-based Visualization of Architectural Cultural Heritage), który połączył uczelnie i instytucje z pięciu krajów w pracy nad nowymi metodami cyfrowej rekonstrukcji zabytków. Wśród partnerów projektu znalazła się także Politechnika Warszawska, reprezentowana przez zespół naukowców z Wydziału Architektury.
Obraz
Na zdjęciu reaktor do otrzymywania nanocząstek hydroksyapatytu - zbiornikowy

Przyszłość implantów dentystycznych powstaje na Politechnice Warszawskiej

Zespół z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej pod kierownictwem dr. inż. Michała Wojasińskiego będzie realizował projekt „Ceramiczna biomimetyczna porowata struktura z bioaktywnym wypełnieniem hydrożelowo-hydroksyapatytowym dla zwiększenia osteointegracji” (akronim: Oss3H). Projekt uzyskał finansowanie w ramach XII konkursu polsko-tajwańskiego na dwustronne projekty badawcze, zorganizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Obraz
Na zdjęciu dwie starsze kobiety widziane od tyłu, siedzące na hamaku nad rzeką

„Zapomniani w mieście. Projektowanie urbanistyczne dla demencji” – innowacyjny projekt dydaktyczny Politechniki Warszawskiej

W dobie starzejącego się społeczeństwa i rosnącej liczby osób żyjących z demencją, potrzeba tworzenia przestrzeni publicznych przyjaznych tej grupie społecznej staje się palącym wyzwaniem. Odpowiedzią na tę potrzebę jest projekt, realizowany przez Politechnikę Warszawską we współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego i partnerami społecznymi.
Obraz
Na zdjęciu: podpisanie porozumienia o współpracy PW z Fundacją Stare Powązki

Technologia w służbie dziedzictwa – współpraca PW z Fundacją Stare Powązki

Fundacja Stare Powązki oraz Politechnika Warszawska, reprezentowana przez Wydział Geodezji i Kartografii, podpisały porozumienie o współpracy, którego celem jest rozwijanie wspólnych działań w obszarach: naukowych, edukacyjnych i wdrożeniowych. PW zapewni Fundacji merytoryczne wsparcie w zakresie projektów badawczych i inżynierskich, szczególnie w zastosowaniu nowoczesnych technologii w ochronie i zarządzaniu zasobami dziedzictwa.
Obraz
Na zdjęciu dr inż. Marta Mazurkiewicz-Pawlicka

Nowe rozwiązania w oczyszczaniu wody i produkcji wodoru od naukowców z PW

Zespół pod kierownictwem dr inż. Marty Mazurkiewicz-Pawlickiej z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW będzie realizował projekt „Zaawansowane nanomateriały hybrydowe do efektywnego foto(elektro)katalitycznego oczyszczania wody oraz produkcji wodoru”. Finansowanie na ten cel zostało przyznano w ramach konkursu M-ERA.NET.
Obraz
Na zdjęciu drzewa

Naukowcy z PW zaangażowani w międzynarodowy projekt na rzecz zrównoważonego zarządzania drzewostanami miejskimi

Politechnika Warszawska dołącza do europejskiej sieci naukowców i ekspertów w ramach nowej inicjatywy wspieranej przez Komisję Europejską. Celem projektu European Network for the Integrative Approach of Urban Forestry (INTUF) jest opracowanie nowego, zintegrowanego podejścia do leśnictwa miejskiego jako odpowiedzi na wyzwania związane ze zmianami klimatu i rozwojem zrównoważonych miast.