Przejdź do treści

Opublikowano: 21.10.2024 13:39

Studenci architektury na drugim miejscu w międzynarodowym konkursie

Fragment nagrodzonego projektu „Dar Czasu – Miejsce Pokoju i Godności”, autorzy: Julia Pytko, Maciej Paweł Oberzig i Daniel Piotr Chiłła

„Dar Czasu – Miejsce Pokoju i Godności” – to tytuł projektu, za który Julia Pytko, Maciej Paweł Oberzig i Daniel Piotr Chiłła z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zdobyli drugą nagrodę w konkursie „Hospice – Home for the Terminally Ill”. 

Zadaniem uczestników było opracowanie przestrzeni dla osób zmagających się z nieuleczalnymi chorobami – zaproponowanie koncepcji obiektu mieszącego do piętnastu pacjentów i pięciu pracowników. Projekt musiał obejmować podstawowe przestrzenie dla hospicjów, a także bibliotekę i dodatkowe sale. Uczestnicy proszeni byli również o uwzględnienie w swoich pracach lokalnych uwarunkowań – zarówno kulturowych, jak i środowiskowych.

Nadesłane prace oceniło międzynarodowe jury, w skład którego weszli tacy liderzy branży jak Alan Dunlop, dr Nirit Pilosof, Rubén García Rubio, Arturo Mc Clean, Rion Philbin, Susanne Siepl-Coates, Sonsoles Vela Navarro i Steven Wright. Jury oceniało koncepcje pod kątem funkcjonalności, estetyki, użytych materiałów i wpływu projektów na środowisko. Konkurs zorganizowano po raz trzeci.

Nasi studenci zaproponowali kompleks budynków w Konstancinie-Jeziornie (ok. 20 kilometrów od Warszawy) pod nazwą „Dar Czasu – Miejsce Pokoju i Godności”. Został zaprojektowany jako miejsce schronienia sprzyjające kontemplacji i leczeniu. Usytuowany w otoczeniu rezerwatów przyrody i zabytkowych willi, w pobliżu lokalnych szpitali, projekt uzupełnia sieć opieki zdrowotnej w regionie, oferując dodatkowe terapie, opiekę psychologiczną oraz silne poczucie wspólnoty. Projekt redefiniuje opiekę paliatywną, łącząc empatyczne podejście do projektowania z zasadami zrównoważonego rozwoju. Obok siebie występują tu elementy tradycyjne i nowoczesne. Kompleks oferuje duże, otwarte przestrzenie do wspólnych zajęć, zaciszne miejsca do refleksji oraz wewnętrzne dziedzińce otoczone zielenią. Do budowy zaproponowano lokalne materiały, w tym beton konopny zapewniający efektywność termiczną. Hospicjum jest pozbawione barier, co zapewnia dostępność dla wszystkich. Łączą się tu troska o ludzi i dbałość o środowisko. 

Jury doceniło projekt zespołu z PW za rozwiązania pozbawione barier, zrównoważone podejście do projektowania i budowy, dobre planowanie, zintegrowanie z otoczeniem i dobór materiałów. W opiniach skomplementowano także empatyczną narrację.

Źródła: infoarchitekta.pl oraz architecturecompetitions.com/hospice3