Przejdź do treści

Opublikowano: 21.11.2024 11:30

Nasze koła naukowe i ich projekty z nominacjami w konkursie StRuNa

W tym roku odbywa się 14. edycja konkursu StRuNa

Zobacz również

Koło Naukowe SAE AeroDesign oraz Studenckie Koło Astronautyczne mają szanse na nagrody w ogólnopolskim konkursie Studenckiego Ruchu Naukowego. 

Spośród kilkuset zgłoszonych konkretnych, pojedynczych przedsięwzięć jury wybrało 24, które zostaną zaprezentowane w finale i powalczą o wyróżnienia w kategoriach projektowych. Nominowane są 3 rozwiązania z Politechniki Warszawskiej: Pterodaktyl Koła Naukowego SAE AeroDesign, Sirius II Studenckiego Koła Astronautycznego oraz CURiE Studenckiego Koła Astronautycznego.

Pterodaktyl to projekt, który z powodzeniem konkurował w międzynarodowych zawodach dla konstruktorów zdalnie sterowanych samolotów SAE Aero Design w Stanach Zjednoczonych. Studenci stworzyli go na potrzeby startu w klasie Advanced, od zera, w niecały rok. Pterodaktyl to stworzona z włókna węglowego i szklanego konstrukcja, składająca się z dwóch samolotów: samolotu matki i mniejszej konstrukcji PADA (Powered Autonomus Delivery Aircraft). Celem jest uniesienie przez samolot matkę jak największego ładunku wody, wyniesienie PADA, doprowadzenie do odłączenia go od matki i autonomicznego lądowania w zlokalizowanym wcześniej punkcie. Pterodaktyl zajął w zawodach trzy drugie miejsca: w klasyfikacji generalnej klasy Advanced, za dokumentację techniczną i wykonanie misji.

Na zdjęciu projekt samolot
Projekt Pterodaktyl

Sirius II to łazik marsjański, od kilku lat rozwijany przez zespół SKA Robotics. Studenci startują z nim w najbardziej prestiżowych robotycznych zawodach na świecie i rozwiązują tam inżynierskie zadania, m.in. związane z pobieraniem próbek do badań i ich analizą, nawigacją czy działaniem w trybie autonomicznym. W ostatnim roku zespół pojechał z łazikiem na European Rover Challenge (zajął 10. miejsce) oraz Anatolian Rover Challenge (zajął 3. miejsce). 

Na zdjęciu łazik marsjański Sirius II
Łazik marsjański Sirius II

CURiE to eksperyment mający sprawdzić wpływ promieniowania UV i warunków kosmicznych na utwardzanie materiałów kompozytowych oraz zbadać wpływ promieniowania kosmicznego na degradację paneli słonecznych. Uzyskane wyniki mogą pomóc w naprawach sprzętu w kosmosie i planowaniu długoterminowych misji kosmicznych. CURiE został wystrzelony na pokładzie balonu stratosferycznego w ramach międzynarodowego programu REXUS/BEXUS. 

Na zdjęciu czworo studentów z eksperymentem BEXUS podczas kampanii startowej
Studenci ze SKA z eksperymentem CURiE

W konkursie doceniono nie tylko projekty z PW. Koło Naukowe SAE AeroDesign oraz Studenckie Koło Astronautyczne znalazły się także wśród 7 nominowanych w kategorii Koło Naukowe Roku. Łącznie Politechnika Warszawska otrzymała więc 5 nominacji. 

W konkursie StRuNa nagrodzone są koła naukowe i inne organizacje studenckie, które zrealizowały ciekawe projekty naukowe. Konkurs ma charakter ogólnokrajowy i jest podzielony na 10 kategorii: Projekt Roku, StRuNa-Tech, StRuNa-Science, StRuNa-Med, StRuNa-Human, StRuNa-Art, Konferencja Roku. W kategoriach projektowych nagradzane są konkretne, pojedyncze przedsięwzięcia. W kategoriach podmiotowych jury bierze pod uwagę całą działalność koła na przestrzeni ostatniego roku. Statuetki przyznawane są w kategoriach: Koło Naukowe Roku, Debiut Roku, Opiekun Naukowy Roku. 

W tym roku konkurs StRuNa jest organizowany po raz 14. Laureatów poznamy podczas finału, który odbędzie się 23 listopada.

Zobacz również