Przejdź do treści

Opublikowano: 24.10.2024 13:18

CURiE w stratosferze, czyli studencki eksperyment kosmiczny

Start balonu BEXUS 35 z eksperymentem CURiE

Za nami kampania startowa eksperymentu CURiE stworzonego przez Studenckie Koło Astronautyczne (SKA) Politechniki Warszawskiej. Misja była związana m.in. z promieniowaniem UV i promieniowaniem kosmicznym, a jej wyniki mogą przynieść wiele cennej wiedzy.  

– Główne cele eksperymentu to zbadanie wpływu promieniowania UV i warunków kosmicznych na utwardzanie materiałów kompozytowych, co może być przydatne np. w naprawach sprzętu w kosmosie oraz zbadanie wpływu promieniowania kosmicznego na degradację paneli słonecznych, co jest kluczowe przy planowaniu długoterminowych misji kosmicznych – opisuje Dominika Pytlak, koordynatorka projektu. 

Zespół CURiE przeszedł rygorystyczny proces selekcji w grudniu 2023 roku, prezentując swoje pomysły przed panelem ekspertów z agencji kosmicznych i przemysłu. Po selekcji zespół pracował nad udoskonaleniem projektu, przechodząc przez wiele przeglądów technicznych, faz integracji i testów pod okiem profesjonalistów z agencji kosmicznych i instytucji.

Aż wreszcie eksperyment CURiE został wystrzelony na pokładzie balonu stratosferycznego BEXUS 35 z kosmodromu Esrange w północnej Szwecji. Kampania startowa – część międzynarodowego programu REXUS/BEXUS – trwała od 27 września do 7 października 2024 roku. 

W kampanii wzięło udział 4 przedstawicieli naszego studenckiego zespołu. Na miejscu dokończyli integrację eksperymentu i przeprowadzili ostatnie testy przed startem. 

Na zdjęciu czworo studentów z eksperymentem BEXUS podczas kampanii startowej
Studenci ze SKA z eksperymentem CURiE

BEXUS 35 wystartował 2 października o godzinie 9.53 czasu lokalnego po czterogodzinnym odliczaniu, które dwukrotnie wstrzymano z powodu silnych wiatrów. Balon wzniósł się na wysokość 27,7 km i unosił się przez 3 godziny i 30 minut, po czym gondola bezpiecznie powróciła na Ziemię na spadochronie. Zespół CURiE odzyskał swój eksperyment 4 października.

Podczas lotu wszystkie eksperymenty działały zgodnie z oczekiwaniami, a kampania startowa została uznana za niezwykle udaną. Analiza zebranych danych zostanie przeprowadzona na uczelniach studentów w ciągu najbliższych miesięcy. 

– Wstępnie można powiedzieć, że uzyskaliśmy bardzo ciekawe wyniki, które potwierdzają postawioną hipotezę, jednak szczegóły przekażemy w późniejszym terminie – mówi Dominika Pytlak. 

Podobne tematy: