Przejdź do treści

Opublikowano: 22.06.2023 09:27

Inżynierowie na rzecz społeczeństwa. Podsumowanie Tech-Athonu 2023

Pamiątkowe zdjęcie uczestników i jurorów Tech-Athonu 2023, fot. CEZAMAT PW

Doktoranci z Politechniki Warszawskiej stworzyli zespoły, których zadaniem było przygotowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych o potencjale wdrożeniowym. Finał programu za nami, ale to nie oznacza końca pracy. Wręcz przeciwnie. 

Tech-Athon 2023 skierowany był do doktorantów z Politechniki Warszawskiej, ale zespoły mogły zaprosić do swojego składu także gości – ekspertów spoza naszej Uczelni. Zadaniem drużyn było zaproponowanie nowatorskich rozwiązania z zakresu inżynierii biomedycznej, technologii fotonicznych, cyberbezpieczeństwa i analizy danych lub magazynowania i konwersji energii. To kilka priorytetów obszarów badawczych rozwijanych w ramach realizowanego na PW projektu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB). To z tego programu sfinansowano nagrody dla najlepszych zespołów.

Tech-Athon składał się z kilku etapów: przyjmowania zgłoszeń, spotkania inauguracyjnego, tworzenia zespołów, wymyślenia rozwiązań i pracy nad nimi, warsztatów i wreszcie finału – prezentacji koncepcji przed konkursowym jury. Co ważne, koncepcje te były konsultowane z mentorami z otoczenia biznesowego i naukowego – mającymi doświadczenie w transferze technologii i wprowadzaniu na rynek pomysłów naukowych.

Za organizacją przedsięwzięcia odpowiadały Szkoła Doktorska PW, Centrum Innowacji PW oraz Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT PW.

Podczas finału Tech-Athonu, który odbył się w CEZAMACIE, swoje pomysły zaprezentowało 10 zespołów.  

– Jestem bardzo szczęśliwy, że tak wielu doktorantów naszej Uczelni zgłosiło się do uczestnictwa w tym wydarzeniu – mówił prof. Adam Woźniak, Prorektor PW ds. Rozwoju. – Na Politechnice Warszawskiej mamy wiele specjalnych programów, które wspierają innowacyjność i start-upy. Tech-Athon jest jednym z takich projektów.

Jury konkursowe w składzie: prof. Mariusz Malinowski – Prorektor PW ds. Nauki (przewodniczący), prof. Zbigniew Brzózka, prof. Piotr Lesiak, prof. Robert Olszewski, prof. Agnieszka Skala-Gosk, prof. Bartłomiej Ufnalski postanowiło nagrodzić pięć projektów.

Ex aequo pierwsze miejsce zajęły dwa zespoły: pd meds za Notos – rozwiązanie wykorzystujące proste narzędzia i grywalizację do pomocy w rehabilitacji oddechowej oraz QPI4MED za narzędzie wspierające leczenie nowotworów poprzez nieinwazyjne, szybkie i tanie monitorowanie spersonalizowanej terapii CAR-T – najbardziej zaawansowanej i najnowocześniejszej formy immunoterapii. Drużyny te otrzymały po 80 000 zł na badania rozwojowe swoich projektów.

Trzecie miejsce i 60 tys. złotych trafiły do zespołu Hydrogenius, który przygotował nowatorski system do syntezy e-paliwa.

Jury postanowiło również przyznać dwa wyróżnienia: PulseLayers za rozwiązanie umożliwiające skrócenie okresu rehabilitacji po złamaniu kończyny dzięki zastosowaniu drukowanych warstw elektrostymulacyjnych oraz 3D Hand za mioelektryczną protezę dłoni, która może „rosnąc” razem z dzieckiem. Zespoły te otrzymały po 30 tys. złotych.

– Niezwykle się cieszę, że na Politechnice Warszawskiej odbywają się takie wydarzenia jak Tech-Athon – powiedział podczas wręczenia nagród Prorektor PW ds. Nauki prof. Mariusz Malinowski. – Gratuluję wszystkim zespołom, ponieważ wszystkie prezentacje były bardzo interesujące i życzę Wam dalszych sukcesów.

Zwycięskie zespoły czeka teraz kilka miesięcy intensywnej pracy – tak, by podczas zaplanowanego na wiosnę 2024 roku Demo Day zaprezentować, jak rozwinęły swoje projekty.

Podobne tematy: