Przejdź do treści
Rodzaj zawartości
Obraz
Na zdjęciu troje studentów siedzących w ławkach w Bibliotece Głównej

Politechnika Warszawska wspiera rozwój krajowego przemysłu jądrowego – rusza nowy program dla studentów

Jesteśmy jedną z pięciu uczelni technicznych w Polsce, która przystępuje do realizacji nowego programu rządowego wspierającego rozwój kompetencji w sektorze energetyki jądrowej. Inicjatywa obejmuje wzbogacenie programów studiów technicznych o zagadnienia jądrowe oraz organizację płatnych, 2–3-miesięcznych praktyk studenckich w polskich przedsiębiorstwach przemysłowych.
Obraz
Na zdjęciu trójprzesłowy podwójny łuk bramny w Musti, Tunezja - hipotetyczna wirtualna rekonstrukcja

CoVHer – cyfrowa rekonstrukcja przeszłości z udziałem Politechniki Warszawskiej

Na początku 2025 roku zakończył się trzyletni, międzynarodowy projekt CoVHer (Computer-based Visualization of Architectural Cultural Heritage), który połączył uczelnie i instytucje z pięciu krajów w pracy nad nowymi metodami cyfrowej rekonstrukcji zabytków. Wśród partnerów projektu znalazła się także Politechnika Warszawska, reprezentowana przez zespół naukowców z Wydziału Architektury.
Obraz
Na zdjęciu reaktor do otrzymywania nanocząstek hydroksyapatytu - zbiornikowy

Przyszłość implantów dentystycznych powstaje na Politechnice Warszawskiej

Zespół z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej pod kierownictwem dr. inż. Michała Wojasińskiego będzie realizował projekt „Ceramiczna biomimetyczna porowata struktura z bioaktywnym wypełnieniem hydrożelowo-hydroksyapatytowym dla zwiększenia osteointegracji” (akronim: Oss3H). Projekt uzyskał finansowanie w ramach XII konkursu polsko-tajwańskiego na dwustronne projekty badawcze, zorganizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Obraz
Na zdjęciu prof. Mariusz Malinowski, Prorektor ds. Nauki oraz Agnieszka Szczygielska, Dyrektorka CIOP-PIB stoją na tle ekranu i ściskają sobie dłonie

Współpraca PW i CIOP-PIB

Politechnika Warszawska podpisała porozumienie z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy – Państwowym Instytutem Badawczym. Zakłada ono wspólne działania dotyczące tematyki monitorowania obciążenia pracą oraz ochrony radiacyjnej człowieka w środowisku pracy. Ze strony PW realizacją zapisów umowy zajmą się Wydział Fizyki oraz Wydział Mechatroniki.
Obraz
Na zdjęciu fragment samolotu i człowiek przy nim pracujący

Innowacje w branży lotniczej dzięki współpracy nauki i przemysłu

Firma LOT Aircraft Maintenance Services wdraża innowację produktową, skupiającą się na eliminacji obecnie stosowanych chemicznych i mechanicznych technologii usuwania powłok lakierniczych z pierwszo- i drugorzędowych lotniczych struktur kompozytowych oraz aluminiowych. W pracach badawczych uczestniczyli naukowcy z Politechniki Warszawskiej.
Obraz
Za zdjęciu prof. Mariusz Malinowski oraz prof. Krzysztof Szmałek trzymający podpisane umowy, stojący na tle ścianki i roll-upu

Strategiczny sojusz Politechniki Warszawskiej i Państwowego Instytutu Geologicznego

Wdrożenie innowacyjnych, cyfrowych usług publicznych służących ochronie zasobów geologicznych i budowie nowoczesnej infrastruktury bezpieczeństwa surowcowego państwa – to cel współpracy. Umowę w tej sprawie podpisali prof. dr hab. Krzysztof Szamałek, Dyrektor PIG-PIB, oraz prof. dr hab. inż. Mariusz Malinowski, Prorektor PW ds. Nauki.