Opublikowano: 31.03.2022 11:56

Hackathon4Ukraine – zwycięskie pomysły

W maratonie programowania, którego pomysłodawcami byli studenci z Koła Naukowego Data Science Politechniki Warszawskiej oraz Imperial College London, drużyny miały okazję stworzyć narzędzia będące wsparciem dla osób z Ukrainy. Hackathonowi towarzyszyła specjalna zbiórka pieniędzy.

Zdjęcie programisty

Wśród pomysłodawców i organizatorów hackathonu są studenci Koła Naukowego Data Science działającego przy Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych, fot. freepik.com / ArthurHidden

Pierwsze miejsce zajął projekt Search4Ukraine. Jego autorzy stworzyli aplikację internetową, która ma pomóc uciekinierom z Ukrainy w wyszukiwaniu z dowolnego miejsca wiarygodnych informacji na temat sytuacji w swoim kraju. Mechanizm optymalizuje wyszukiwarkę Google na dwa sposoby: płynnie tłumaczy żądania wyszukiwania w sieci na język kraju aktualnego pobytu i z powrotem na język ukraiński, a także optymalizuje interfejs API wyszukiwarki Google, aby nadać priorytet informacjom dostarczanym przez samorządy i organizacje non-profit.
Autorzy: Somto Ikwuoma, Oliver Holly, Piotr Okrój, Dzmitry Khilmonchyk

Twórcy rozwiązania Damage Map zaprojektowali w pełni funkcjonalną stronę internetową – przystosowaną również do urządzeń mobilnych – która umożliwia zgłoszenie stopnia zniszczenia budynków użyteczności publicznej i obiektów mieszkalnych, a tym samym pozwala określić, czy obiekty te nadal funkcjonują. Celem aplikacji jest umożliwienie mieszkańcom szybkiego i efektywnego rozpowszechniania informacji i podejmowanie decyzji dotyczących np. wyboru szpitala.
Autorzy: Maciej Kutyła, Tymoteusz Zapała

Propozycja autorów Disinfo Fighter to narzędzie do walki z dezinformacją. Autorzy za największe zagrożenie uznali fałszywe wiadomości, które z łatwością można powielać poprzez Twittera. W odpowiedzi na to zagrożenie studenci stworzyli wtyczkę do przeglądarki Google Chrome, która identyfikuje fałszywe i propagandowe treści w tweetach.
Autorzy: Dawid Płudowski, Antoni Zajko, Oskar Bukowski

Zainteresowanych rozwijaniem projektów konkursowych i kontaktem z twórcami odsyłamy do GitHuba.

Użyteczne rozwiązania programistyczne to jednak nie jedyny efekt 24-godzinnego hackathonu, który odbywał się od 19 do 20 marca. Dzięki datkom uczestników i firm wspierających wydarzenie udało się zebrać 20.000 zł. Cała kwota zostanie przekazana Polskiej Akcji Humanitarnej.