Opublikowano: 16.10.2024 08:54

Zespół PoliWęglany z PW na podium konkursu Chemkaton 2024

Zespół PoliWęglany z Wydziału Chemicznego PW w składzie: Gustaw Głuski, Tymon Obrębski i Albert Yedzikhanau zajął 3. miejsce w ogólnopolskim konkursie Chemkaton Wielkie Wyzwanie Chemia. Finał  w formule 24h maratonu odbył się w AGH w Krakowie w dniach 30 września - 1 października 2024 r. W wielkim finale zaprezentowała się także druga drużyna z Wydziału Chemicznego – Orbitalsi.

Konkurs Chemkaton organizowany jest przez dwa Wydziały Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie: Energetyki i Paliw oraz Inżynierii Materiałowej i Ceramiki. Mogą w nim wziąć udział studenci studiów I i II stopnia, którzy chcą sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności z zakresu chemii.

W pierwszym zdalnym etapie eliminacyjnym zespoły złożone z 3-4 osób rozwiązują zadanie konkursowe przygotowane przez organizatorów. Do drugiego etapu – Wielkiego Finału w AGH – dostają się najlepsze drużyny, które rywalizują ze sobą stacjonarnie w 24-godzinnym wyzwaniu. Do Wielkiego Finału w tej edycji zakwalifikowano, poprzez wymagające eliminacje, tylko osiem najlepszych zespołów z kraju i zagranicy, w tym dwie z Wydziału Chemicznego PW: PoliWęglany i Orbitalsi.

Konkurs przebiegał w konwencji typu hackathon. Drużyny miały 24 godziny na przygotowania do dwóch zadań, wykorzystując zestawy materiałów i urządzeń zapewnionych przez organizatorów (każdy zespół otrzymał taki sam zestaw). Jedno zadanie polegało na wykonaniu ogniwa galwanicznego na bazie owoców i warzyw. Oceniana była bliskość wartości napięcia wytwarzanego przez ogniwo do wartości zadanej równej 5V oraz zdolność do przewidzenia zmiany napięcia ogniwa w ciągu dwóch godzin od pierwszego pomiaru. Drugie zadanie polegało na otrzymaniu metodą fermentacji paliwa w postaci bioetanolu, również z wykorzystaniem owoców. Ocenie podlegało końcowe stężenie otrzymanego etanolu oraz wartość pH, która miała znajdować się jak najbliżej wartości zadanej równej 4. Zespół PoliWęglany dostał najwięcej punktów za końcowe stężenie etanolu, równe 40%.

Na zdjęciu wręczenie nagród w konkursie
Wręczenie nagród - drużyna PoliWęglany

Nagrody i dyplomy w konkursie wręczono 1 października 2024 r.