Przejdź do treści
Rodzaj zawartości

Trzy badaczki z PW tworzą narzędzie CellSphereMultiFlow

W ramach grantu na prototyp naukowczynie z Politechniki Warszawskiej chcą wytworzyć narzędzie CellSphereMultiFlow, dzięki któremu możliwe będzie odwzorowanie kluczowych cech organów ludzkich w warunkach laboratoryjnych, wraz opisem metodyki jego użytkowania. Proponowane narzędzie pozwoli uzyskać niemożliwy do osiągnięcia, przy stosowaniu obecnie znanych metod hodowli komórkowych, stopień zaawansowania badań in vitro.

Troje laureatów Nagród Prezesa Rady Ministrów

W uznaniu wkładu w rozwój polskiej nauki, Prezes Rady Ministrów co roku przyznaje nagrody. W ten sposób wyróżniane są rozprawy doktorskie, osiągnięcia naukowe będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego oraz osiągnięcia w działalności naukowej, w tym twórczości artystycznej lub działalności wdrożeniowej.

W tym roku wśród laureatów jest troje naukowców z Politechniki Warszawskiej:

Nagroda Fundacji na rzecz Nauki Polskiej dla prof. Janusza Lewińskiego

Naukowiec otrzymał nagrodę (nazywaną polskim Noblem) w obszarze nauk chemicznych i o materiałach za opracowanie mechanochemicznych metod syntezy perowskitów poprawiających ich właściwości fotowoltaiczne. Rozwiązanie prof. Lewińskiego i jego zespołu jest wydajniejsze, tańsze i bardziej przyjazne dla środowiska niż stosowanie klasycznych metod mokrej chemii. 

Trzecie miejsce w Chemkatonie 2024 dla drużyny PoliWęglany z PW

Zespół PoliWęglany z Wydziału Chemicznego PW w składzie: Gustaw Głuski, Tymon Obrębski i Albert Yedzikhanau zajął 3. miejsce w ogólnopolskim konkursie Chemkaton Wielkie Wyzwanie Chemia. 

Finał w formule hackatonu odbył się w AGH w Krakowie w dniach 30 września - 1 października 2024 r. Drużyny miały 24 godziny na przygotowania do dwóch zadań, wykorzystując zestawy materiałów i urządzeń zapewnionych przez organizatorów. 

Zespół PoliWęglany z PW na podium konkursu Chemkaton 2024

Zespół PoliWęglany z Wydziału Chemicznego PW w składzie: Gustaw Głuski, Tymon Obrębski i Albert Yedzikhanau zajął 3. miejsce w ogólnopolskim konkursie Chemkaton Wielkie Wyzwanie Chemia. Finał  w formule 24h maratonu odbył się w AGH w Krakowie w dniach 30 września - 1 października 2024 r. W wielkim finale zaprezentowała się także druga drużyna z Wydziału Chemicznego – Orbitalsi.