Opublikowano: 03.02.2022 15:05

Włoskie miasteczko według projektu studentek PW

Projekt Colors of Elini, autorki: Julia Bujak, Maria Paczóska, Ezgi Sopaoglu i Aleksandra Warowna

Julia Bujak, Maria Paczóska, Ezgi Sopaoglu i Aleksandra Warowna z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zaproponowały zmiany w Elini – małej miejscowości położonej na Sardynii. Za swoją koncepcję otrzymały wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Culture Stations, organizowanym przez platformę Young Architects Competitions.

Centralnym punktem projektu jest stacja kolejki wąskotorowej. Nasze studentki przekształciły ją w miejsce pełne kultury i różnych aktywności, które ożywią miasteczko i zachęcą do jego odwiedzenia.

Autorki podzieliły Elini na trzy strefy: UMYSŁ, CIAŁO oraz DUSZA. Potraktowały je jako obszary o różnych funkcjach.

W strefie UMYSŁ wygospodarowały przestrzenie na wystawę o historii miejscowości, spotkania towarzyskie, szklarnie i przestrzenie wielofunkcyjne (wykorzystywane do występów czy jako miejsca relaksu). Nowe budynki zostały zaprojektowane w konstrukcji drewnianego szkieletu z zamontowanymi linami.

– Najważniejszą cechą koncepcji jest to, że budynki mogą być aranżowane w zależności od potrzeb użytkownika, gdyż konstrukcja pozwala na przemieszczanie lin – zaznaczają studentki.

Strefa CIAŁO skupia się przede wszystkim na podstawowych potrzebach człowieka.

– Kluczowa staje się tu dbałość o sen, zaspokojenie głodu oraz prawidłowej aktywności fizycznej – tłumaczą autorki.

Zaproponowały m.in. przebudowę budynków komunalnych, które nie pasują do stylu całej wsi oraz przykrycie obiektów drewnianą konstrukcją z linami.

Podstawowym założeniem strefy DUSZA jest stworzenie w lesie przestrzeni wystawienniczej.

– Jest to miejsce służące kontemplacji przyrody, urozmaiconej elementami kolorowych, lokalnych rękodzieł umieszczonych na drzewach – wyjaśniają architektki. – Ponieważ strefa ta znajduje się w dalszej odległości od Elini, jest doskonałym uzupełnieniem strefy CIAŁO, która oferuje zwiedzającym możliwość spaceru pełnego refleksji.

Więcej informacji o konkursie Culture Stations oraz projekcie naszych studentek znajduje się na stronie architekturaibiznes.pl