Opublikowano: 22.11.2024 08:51
Trzy badaczki z PW tworzą narzędzie CellSphereMultiFlow
W ramach grantu na prototyp naukowczynie z Politechniki Warszawskiej chcą wytworzyć narzędzie CellSphereMultiFlow, dzięki któremu możliwe będzie odwzorowanie kluczowych cech organów ludzkich w warunkach laboratoryjnych, wraz opisem metodyki jego użytkowania. Proponowane narzędzie pozwoli uzyskać niemożliwy do osiągnięcia, przy stosowaniu obecnie znanych metod hodowli komórkowych, stopień zaawansowania badań in vitro.
Pomysł na projekt jest wynikiem dotychczas prowadzonych badań i doświadczenia zespołu, którym przyświeca jednakowa motywacja, a mianowicie zwiększenie prawidłowej oceny rzeczywistej odpowiedzi organizmu na lek poza organizmem ludzkim (w warunkach in vitro). Ponadto celem badaczek jest zmniejszenie kosztów badań przedklinicznych, minimalizacja ilości wykorzystywanych odczynników oraz produkowanych odpadów, a także wspieranie zasady 3R (replacement, reduction, refinement) i zmniejszenie ilości badań prowadzonych na zwierzętach.
Na zakończenie projektu zespół chce otrzymać narzędzie CellSphereMultiFlow wykonane z materiału nadającego się do produkcji na większą niż laboratoryjna skalę. Opracowana zostanie pełna technologia produkcji narzędzia CellSphereMultiFlow obejmująca opis kolejnych kroków produkcji, w tym wymaganego postprocesingu – dopracowanie powtarzalnej i solidnej technologii.
- Geometria CellSphereMultiFlow jest opracowana, jednak obecnie do produkcji narzędzi CellSphereMultiFlow stosujemy metodę miękkiej litografii. Technologia ta jest sprawdzona i powtarzalna, nie wliczając czynnika ludzkiego, jednak, nie jest technologią, trudną do zastosowania w skali produkcyjnej. Z tego względu pracujemy nad inną technologią oraz doborem odpowiednich materiałów, polimerów, które pozwolą na szybszą i efektywniejszą produkcję narzędzi, mogącą w przyszłości zostać przeniesioną na większą skalę. Prowadzone badania posłużą dopracowaniu technologii produkcji narzędzia CellSphereMultiFlow i jego przyszłego wdrożenia i komercjalizacji – wyjaśnia dr inż. Agnieszka Żuchowska z Wydziału Chemicznego PW, kierownik projektu.
Dodatkowo, na koniec tego projektu, planowane jest uzyskanie wstępnych analiz, będących krokiem do uzyskania certyfikacji materiału (możliwości zastosowania w badaniach biologicznych), z którego zostanie wytworzone narzędzie CellSphereMultiFlow, w tym analizy przepuszczalności dla gazów, określenie wartości i rodzaju przepływów, w tym naprężeń ścinających, a także określenie żywotności komórek.
Nad projektem narzędzia CellSphereMultiFlow pracuje zespół, który tworzą trzy kobiety-badaczki: dr inż. Agnieszka Żuchowska (Wydział Chemiczny), kierownik zespołu i pomysłodawca geometrii CellSphereMultiFlow, dr inż. Patrycja Baranowska (CEZAMAT) oraz dr hab. inż. Elżbieta Jastrzębska, prof. uczelni (Wydział Chemiczny, CEZAMAT). Badaczki wspólnie pracują nad dopracowaniem ostatecznej geometrii CellSphereMultiFlow, a ponadto dr Żuchowska odpowiada za przeprowadzenie badań biologicznych, dr Baranowska za dopracowanie technologii produkcji, a zadaniem prof. Jastrzębskiej jest przeprowadzenie badań biozgodności materiałów zgodnie z normą ISO 10993.
Budżet projektu ze środków programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” wynosi 150 tys. złotych.
Podobne tematy: