Przejdź do treści

Opublikowano: 05.11.2024 15:38

Sztuczna inteligencja pomoże w nauce matematyki – umowa między Politechniką Warszawską i Ministerstwem Edukacji Narodowej

Ministra Katarzyna Lubnauer i Rektor PW prof. Krzysztof Zaremba, fot. Ministerstwo Edukacji Narodowej

50 tysięcy uczniów szkół podstawowych z klas IV, V, i VI oraz nauczycieli matematyki z całej Polski skorzysta z narzędzia AI zeszyt.online – platformy z zadaniami matematycznymi, stworzonej i rozwijanej przez zespół z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW. Umowę w tej sprawie podpisali Wiceministra Edukacji Katarzyna Lubnauer oraz Rektor PW prof. Krzysztof Zaremba. 

Zeszyt.online to wykorzystujący sztuczną inteligencję system wspierający naukę matematyki. Do użytkowania platformy wystarczy przeglądarka internetowa. Po zalogowaniu uczeń dostaje zadania, dostosowane do jego aktualnych umiejętności, a te są na bieżąco weryfikowane na podstawie wykonywanych ćwiczeń. Uczeń nie otrzymuje gotowej odpowiedzi, tylko pomoc, która pobudza myślenie i wspiera w samodzielnym znajdowaniu prawidłowych rozwiązań. System jest z sukcesami rozwijany i wykorzystywany od 2018 roku. W szkołach, w których został wprowadzony, odnotowano m.in. poprawę średnich wyników egzaminu ósmoklasisty. 

Dzięki umowie między Politechniką a Ministerstwem Edukacji Narodowej z narzędzia skorzystają kolejni uczniowie i nauczyciele. Do udziału w projekcie szkoły zostaną dobrane z uwzględnieniem kryteriów demograficznych i socjoekonomicznych i aby reprezentowane były różne województwa. Umowa zakłada nie tylko udostępnienie narzędzia, ale także organizację szkoleń z jego obsługi, zapewnienie wsparcia technicznego i badanie satysfakcji uczniów. Zadania będą realizowane do 31 lipca 2025 roku. 

– W ostatnim czasie wiele mówi się o sztucznej inteligencji i mówi się bardzo często w kontekście zagrożeń, czyli tego, jak zmieni ona rynek pracy, w jaki sposób może zagrażać bezpieczeństwu, jak może wpływać, w postaci tworzenia fake newsów, na rzeczywistość, natomiast mniej się mówi o szansach, które niesie sztuczna inteligencja, w tym również, co może dać edukacji – mówiła przy okazji podpisania umowy Wiceministra Katarzyna Lubnauer. – W zmieniającym się świecie kompetencje matematyczne są bardzo ważne, dlatego Ministerstwo Edukacji Narodowej robi wszystko, żeby wyrównać szanse dzieci i młodzieży, jeśli chodzi o umiejętność rozwiązywania zadań i wiedzę matematyczną. Chcemy również, żeby nauczanie matematyki było dużo bardziej interesujące, żeby rzeczywiście było pasją dla młodych ludzi. 

– Nam, ludziom związanym ze szkolnictwem wyższym, bardzo leży na sercu stan wykształcenia naszych dzieci i naszej młodzieży, nie tylko tych, którzy do nas trafią, ale wszystkich – komentował Rektor PW prof. Krzysztof Zaremba. – Bardzo odczuwamy, i bardzo często o tym mówimy, odpowiedzialność społeczną uczelni. Jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za rozwój technologii, jak to w przypadku uczelni technicznych, ale także za rozwój społeczny. Dlatego to, co będziemy teraz realizować, jest bardzo ważnym elementem naszej misji, którą staramy się realizować. 

– Cieszę się, że będziemy mogli pokazać sztuczną inteligencję trochę od innej strony, niż to zwykle się w mediach zdarza – dodawał Rektor PW.