Przejdź do treści
Rodzaj zawartości

Sztuczna inteligencja pomoże w nauce matematyki – umowa między Politechniką Warszawską i Ministerstwem Edukacji Narodowej

50 tysięcy uczniów szkół podstawowych z klas IV, V, i VI oraz nauczycieli matematyki z całej Polski skorzysta z narzędzia AI zeszyt.online – platformy z zadaniami matematycznymi, stworzonej i rozwijanej przez zespół z PW. Umowę w tej sprawie podpisali Wiceministra Edukacji Katarzyna Lubnauer oraz Rektor PW prof. Krzysztof Zaremba.

Dlaczego fizyk dostał Nobla za sieci neuronowe? Czego uczy nas ta nagroda?

Dr hab. inż. Julian Sienkiewicz i dr inż. Tomasz Gradowski z Wydziału Fizyki oraz prof. Przemysław Biecek z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych komentują przyznanie Nagrody Nobla z fizyki za „fundamentalne odkrycia i wynalazki, które umożliwiają uczenie maszynowe za pomocą sztucznych sieci neuronowych”.

Sztuczna inteligencja w walce o zdrowe płuca – naukowcy z PW pracują nad systemem xLungs

Trwają zaawansowane prace naukowców z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW nad systemem, który usprawni diagnozowanie i monitorowanie zmian chorobowych w obrębie klatki piersiowej. Projekt xLungs ma na celu wspieranie lekarzy – m.in. pulmonologów i radiologów - przy analizie badań tomografii komputerowej.

Nagrody w hackathonie organizowanym w ramach TechFest

Uczestnicy hackathonu mieli za zadanie zaprojektować i wdrożyć narzędzie oparte na Gen.AI, które uprości proces analizy danych, zaoferuje istotne spostrzeżenia i rekomendacje w sposób konwersacyjny oraz zapewni bezpieczeństwo i skalowalność, co pozwoli na wyciąganie strategicznych wniosków i podejmowanie świadomych decyzji. Uczestnicy pracowali w trzyosobowych zespołach. 

Wśród 9 nagrodzonych osób było aż 7 osób studiujących na Politechnice Warszawskiej: