Opublikowano: 20.12.2022 08:49

Studentka PW wyróżniona w konkursie Złoty Medal Chemii 2022

Laureaci konkursu Złoty Medal Chemii 2022, fot. Grzegorz Krzyżewski

Anastasiia Hrunyk – studentka biotechnologii na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej otrzymała wyróżnienie za swoją pracę inżynierską pt. „Opracowanie przyjaznych dla środowiska chemicznych i biokatalitycznych metod utleniania fenoli do chinonów”.

Nasza studentka przebadała reakcje utleniania fenoli do chinonów, które mogą być następnie modyfikowane w sposób prowadzący do otrzymania związków o wysokiej wartości dodanej. Co więcej, poszukiwała metod utleniania przebiegających w łagodnych warunkach. Celem było bowiem spełnienie reguł zielonej energii. Swoją pracę inżynierską Anastasiia Hrunyk zrealizowała pod naukową opieką dr inż. Moniki Wielechowskiej, prof. uczelni.

Złoty Medal Chemii skierowany jest do autorów nowatorskich prac licencjackich lub inżynierskich o znaczeniu poznawczym, jak również aplikacyjnym w dziedzinie chemii (oraz z pogranicza chemii i biologii lub chemii i fizyki), napisanych i obronionych w Polsce. Organizatorem konkursu jest Instytut Chemii Fizycznej PAN, a fundatorem nagród firma DuPont.

W tym roku na konkurs zgłoszono 43 prace z 11 jednostek akademickich.

Więcej informacji o konkursie i nagrodzonych na stronie www.zlotymedalchemii.pl.