Przejdź do treści

Opublikowano: 01.03.2024 14:08

Student zbudował teleskop w ramach pracy inżynierskiej

Kacper Łobodecki z pracą dyplomową i zbudowanym teleskopem

Czy swoje hobby można zamienić w pracę inżynierską i połączyć przyjemne z pożytecznym? Historia absolwenta Wydziału Geodezji i Kartografii udowadnia, że tak.

Napisanie pracy dyplomowej często nie jest łatwym zadaniem i zdarza się, że studenci odkładają tę konieczność na późniejszy termin, szukając różnych wymówek. Dla Kacpra Łobodeckiego była nią budowa teleskopu, czym zajmował się hobbystycznie. 

– Po rozmowach z promotorem udało się zmienić temat pracy dyplomowej. Dzięki temu budowa teleskopu i towarzyszącego mu systemu była nie tylko fascynująca i przyjemna, ale również pozwoliła mi ukończyć studia – mówi absolwent geoinformatyki. 

Praca polegała w głównej mierze na stworzeniu aplikacji z interaktywną mapą nieba, która wylicza pozycję obiektów na lokalnym niebie obserwatora i umożliwia dwustronną komunikację z teleskopem. 

– Motywacją do podjęcia tematu była chęć przyspieszenia procesu odnajdywania obiektów w trakcie badania nieba oraz ułatwienie długotrwałych obserwacji konkretnego obiektu poprzez niwelowanie ruchu obrotowego Ziemi – wyjaśnia Kacper Łobodecki. 

W teleskop zostały wbudowane sensory, odbiornik GPS i specjalne silniki, które wspomagają proces kalibracji i prowadzenia obserwacji. – Cała komunikacja odbywa się przez WiFi, a przyrząd jest zasilany na akumulator, więc śmiało można z nim „jechać w teren” – zaznacza Kacper Łobodecki. 

Efektem pracy jest w pełni funkcjonalny instrument astronomiczny, który w połączeniu z opracowanym oprogramowaniem geoinformatycznym, wspomagającym prowadzenie obserwacji, stanowi gotową platformę do prowadzenia badań zarówno hobbystycznych, jak i naukowych.

Promotorem pracy „Konstrukcja teleskopu Newtona wraz z systemem geoinformatycznym wspomagającym prowadzenie obserwacji astronomicznych” był dr hab. inż. Robert Olszewski, prof. uczelni. 

Kacper uzyskał tytuł inżyniera na początku lutego, a obecnie jest studentem informatyki na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych (specjalność: inteligentne systemy).