Przejdź do treści

Opublikowano: 26.08.2024 16:57

Studenci wyjeżdżają na międzyuczelniany obóz kół naukowych

Uczestnoicy Międzyuczelnianego Obozu Studenckich Kół Naukowych Dychów 2023. Jak będzie w tym roku?

Już po raz trzeci grupa z Politechniki Warszawskiej oraz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu odwiedza Dychów, żeby zdobywać wiedzę i rozwijać swoje umiejętności. W tym roku w projekcie uczestniczą 42 osoby. 

– To wydarzenie stanowi niepowtarzalną okazję do wymiany wiedzy i doświadczeń, współpracy nad projektami badawczymi oraz zdobycia praktycznych umiejętności w jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie miejsc w Polsce – elektrowni szczytowo-pompowej Dychów – mówi dr inż. Tadeusz Daszczyński z Wydziału Elektrycznego PW, opiekun projektu. 

Międzyuczelniany Obóz Studenckich Kół Naukowych Dychów 2024 potrwa od 31 sierpnia do 6 września. Główne punkty programu to warsztaty prowadzone przez ekspertów z branży energetycznej, praktyczne zajęcia w terenie, prezentacje innowacyjnych projektów studenckich oraz networking z przedstawicielami przemysłu oraz naukowcami.

– Dla uczestników to okazja do rozwoju i nawiązania wartościowych kontaktów, które mogą zaowocować przyszłymi współpracami i projektami – dodaje mgr inż. Szymon Stoczko z Wydziału Elektrycznego PW.

– Organizacja wszelkiego rodzaju obozów i innych przedsięwzięć o charakterze naukowym lub wspierających proces kształcenia, zarówno przez uczelnie, jak i przez studenckie koła naukowe czy doraźnie powstające, nieformalne grupy zainteresowanych studentów, realizowane zwłaszcza na rzeczywistych obiektach energetycznych, pozwala na podniesienie wiedzy i umiejętności przyszłych inżynierów, lepsze uświadomienie działania Krajowego Systemu Energetycznego, a także stanowi istotny impuls na rzecz rozbudzania potrzeby rozwoju zawodowego i naukowego oraz planowania i prowadzenia badań – podkreśla dr inż. Jacek Stasierski z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW. 

Podobnie jak przed rokiem, obóz jest finansowany z realizowanego na Politechnice Warszawskiej programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” – ponownie znalazł się wśród pomysłów wyróżnionych w konkursie na inicjatywy wspierające rozwój kół naukowych PW. Wyjazd – dokładnie jak ten ubiegłoroczny – połączył organizacyjne siły trzech kół naukowych z naszej Uczelni: Koła Naukowego IskIErka (Wydział Elektryczny), Koła Naukowego Inżynierii Wodnej (Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska) oraz Koła Naukowego Energetyków (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa). Studentów wspierają naukowcy z ich macierzystych Wydziałów. 

Obóz to nie tylko kilka wyjazdowych dni, ale także przygotowania. W zeszłym roku w ramach takich prac wykonano m.in. dwie platformy pomiarowe drgań i temperatury. Układy zrealizowano w oparciu o czujniki drgań 500 mA 32V, termopary oraz układy rejestracyjne zapewniające akwizycję oraz archiwizacje wyników pomiarów. Część testów odbyła się na Politechnice Warszawskiej, w Laboratorium Aparatów Elektrycznych i Procesów Łączeniowych, a część w warunkach przemysłowych, w elektrowni Dychów.

Studenci mieli okazję pracować nad prawdziwymi innowacjami. Zrealizowane układy pomiarowe to bowiem punkt wyjścia dla prac badawczych, których celem jest wprowadzenie nowatorskich technologii i rozwiązań multidyscyplinarnego monitoringu turbin hydroenergetycznych. Mają one pozwolić m.in. na podniesienie poziomu wiarygodności ocen stanu obiektu czy wcześniejsze wykrywanie ewentualnych zagrożeń. 

W tym roku w ramach obozu zaplanowano budowę i przetestowanie w warunkach rzeczywistych bezzałogowego drona pływającego do badań hydrotechnicznych. Testy przeprowadzone zostaną na zbiorniku dolnym i górnym ESP Dychów.