Przejdź do treści

Opublikowano: 03.04.2023 17:34

Robimy hałas! Druga edycja projektu :W CENTRUM

Projekt HAŁAS :W CENTRUM został oficjalnie zainaugurowany 15 marca 2023 roku

Dostrzeżenie i zrozumienie miejskiego hałasu jako zjawiska psychofizycznego, społecznego, kulturowego i ekonomicznego, a przede wszystkim – przestrzennego – to główny cel projektu realizowanego przez Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej i Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich.

– Rolą architektek i architektów jest nie tylko reagować na powszechnie znane wyzwania, ale też dostrzegać i rozwiązywać problemy, o których wciąż mówi się za mało – mówi dr hab. inż. arch. Krzysztof Koszewski, Dziekan Wydziału Architektury PW. – Takim zagadnieniem jest miejski hałas – uwzględnianie komfortu akustycznego w projektowaniu będzie bez wątpienia jedną z ważnych kompetencji architektek i architektów nadchodzących dekad. Dlatego temat hałasu jest szczególnie ważny dla Wydziału Architektury PW, jednostki edukującej przyszłych współtwórców środowiska naszego życia.

Hałas, beznamiętny, ciągle majaczący na granicy naszego postrzegania, doprowadza nas do szaleństwa, czego często nawet nie zauważamy. Projekt HAŁAS :W CENTRUM pomaga go zauważyć, zrozumieć i pokazać, jak możemy się przed nim chronić.

Przez najbliższe miesiące będzie o hałasie głośno za sprawą otwartych wykładów, warsztatów i pokazów filmowych. Eksperci z różnych dziedzin dzielą się tam wiedzą, zapraszają do dyskusji, odpowiadają na pytania.

W tym czasie nasi studenci z Wydziału Architektury – w ramach projektu semestralnego – poszukują zewnętrznej formy przestrzennej, która w najlepszy sposób zobrazuje problematykę hałasu.

Grupa pracuje pod opieką dr inż. arch. Anny Cudny, dr. inż. arch. Artura Jerzego Filipa oraz prof. dr hab. inż. arch. Krystyny Solarek – Prodziekan ds. Nauki i Rozwoju Wydziału Architektury PW, kierowniczki Katedry Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej WAPW oraz specjalności urbanistycznej AiU2 „Miasto jako miejsce do życia”.

– Studentki i studenci będą mieli okazję, by tematykę hałasu poznawać i doświadczać w różnych skalach – od planowania przestrzennego, przez urbanistykę i architekturę, aż po design, detal i materiał – podkreśla prof. Krystyna Solarek. – Wszystko zakończy się ich kreatywnym, autorskim manifestem – instalacją przestrzenną w samym centrum Warszawy.

Projekt HAŁAS :W CENTRUM potrwa do 1 września 2023 roku. Harmonogram wydarzeń jest dostępny na stronie www.wcentrum.edu.pl i na Facebooku. Na lipiec zaplanowano odsłonięcie instalacji studentów Politechniki Warszawskiej.

– Szeroko pojmowana edukacja architektoniczna (Build Environment Education) podejmuje nie tylko zagadnienia bezpośrednio związane z kształtowaniem tkanki miejskiej, dawnej lub współczesnej, ale również tematy aktualne, uniwersalne, globalne – zwraca uwagę dr Anna Cudny. – Takim wydaje się HAŁAS. Dotyczy wszystkich, jest bezpośrednio związany z krajobrazem miejskim, a niekiedy może być interpretowany jako jedne z wielu jego komponentów. Świadomość architektów oraz mieszkańców miast na temat hałasu rośnie. Warto zatem podnosić jej poziom i dostarczać eksperckiej wiedzy po to, byśmy wspólnie – mieszkańcy, projektanci i władze lokalne – mogli merytorycznie rozmawiać o swoich potrzebach lub niedogodnościach akustycznych i poprawiać dobrostan środowiska zamieszkania.

Głównym partnerem projektu HAŁAS :W CENTRUM jest Grupa Saint-Gobain, a wspierają go także Stowarzyszenie Komfort Ciszy, Firma Doradcza Who Will Save The Planet oraz m.st. Warszawa.

Projekt :W CENTRUM jest realizowany po raz drugi. Rok temu jego tematem przewodnim była woda.

Podobne tematy: