Przejdź do treści

Opublikowano:

Projekt NARSIS z udziałem naszych naukowców nagrodzony „Gwiazdą Europy”

Projekt NARSIS, w którym uczestniczyli naukowcy z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa, otrzymał francuską nagrodę „Trophée des Etoiles de l'Europe” w kategorii innowacyjność.

NARSIS – New Approach To Reactor Safety Improvements (Nowe podejście do poprawy bezpieczeństwa reaktorów) dotyczył opracowania nowych rozwiązań przy przeprowadzeniu analiz probabilistycznych, koncentrujących się na uwzględnieniu zewnętrznych zdarzeń pochodzenia naturalnego, takich jak: trzęsienie ziemi, tsunami, powodzie czy silne wiatry.

– Nasi naukowcy byli odpowiedzialni m.in. za przygotowanie nowatorskiego podejścia do rozszerzonych analiz termohydraulicznych, wykonanie ciężkich awarii na potrzeby opracowania wytycznych do zarządzania takimi zdarzeniami oraz oszacowanie wpływu uwolnień promieniotwórczych na środowisko – mówi prof. Konrad Świrski z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa, kierownik projektu po stronie PW.

W pracach uczestniczyli również: dr inż. Piotr Mazgaj, dr inż. Piotr Darnowski, prof. Grzegorz Niewiński.  

Wyróżnienia wręczyła francuska minister szkolnictwa wyższego i badań naukowych Sylvie Retailleau podczas Forum Horizon Europe, które odbyło się 6 grudnia 2022 r.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie: www.narsis.eu

Zdjęcie nagrody "Gwiazdy Europy"
Trofeum „Gwiazda Europy” honorowane są francuskie zespoły badawcze, które realizują swoje prace w Europie

Podobne tematy: