Przejdź do treści

Opublikowano: 21.12.2023 16:37

Prace z PW nagrodzone w konkursie Złoty Medal Chemii 2023

Nagrodzeni w konkursie Złoty Medal Chemii 2023, fot. Grzegorz Krzyżewski

Wśród laureatów 13. edycji konkursu są autorzy dyplomów zrealizowanych na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej. 

Srebrny Medal Chemii zdobyła Karolina Wrochna za pracę inżynierską pt. „Otrzymywanie kompleksów boroorganicznych typu BODIPY wykazujących absorpcję w zakresie światła czerwonego do zastosowań w terapii fotodynamicznej”. Dyplom dotyczy modyfikacji strukturalnej boroorganicznych kompleksów BODIPY w kontekście ich potencjalnego zastosowania w terapii fotodynamicznej – strategii zwalczania komórek nowotworowych. Badania obejmują syntezę oraz charakterystykę związków o absorpcji w zakresie tzw. optycznego okna tkanki. Zastosowane innowacyjne podejście do modyfikacji kompleksów BODIPY, poprzez wprowadzenie cyklicznego rdzenia na atomie boru, umożliwia efektywne generowanie reaktywnych form tlenu, które odpowiadają za niszczenie komórek nowotworowych.

Praca powstała pod opieką naukową dr. hab. inż. Tomasza Klisia, prof. PW i mgr inż. Karoliny Urbanowicz. 

Wyróżnienie trafiło do Bartosza Godlewskiego z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, autora pracy pt. „Optymalizacja katalizowanego palladem procesu glikozylacji porfiryn”. Opiekunem naukowym dyplomu był dr inż. Maciej Malinowski. 

Złoty Medal Chemii to konkurs skierowany do autorów nowatorskich prac licencjackich lub inżynierskich o znaczeniu poznawczym i aplikacyjnym w dziedzinie chemii (oraz z pogranicza chemii i biologii lub chemii i fizyki). Do edycji 2023 można było zgłaszać dyplomy napisane i obronione w Polsce w roku akademickim 2022/2023. 

Organizatorem konkursu jest Instytut Chemii Fizycznej PAN, a fundatorem nagród firma DuPont.

W tym roku do konkursu zgłoszone zostały 43 prace z 14 ośrodków akademickich w 10 miastach w Polsce. Do finału zakwalifikowało się 15 uczestników. Kryteria, którymi kierowało się jury w ocenie, to: wartość naukowa pracy, dorobek publikacyjny autora, znaczenie praktyczne otrzymanych rezultatów, wykorzystanie nowoczesnych metod analitycznych oraz samodzielność prowadzenia badań.

Więcej informacji o konkursie na stronie www.zlotymedalchemii.pl.

Podobne tematy: