Przejdź do treści

Opublikowano: 20.12.2023 14:05

Prace o innowacjach w drogownictwie nagrodzone

Na zdjęciu (od lewej) mgr inż. Mirosław Czerliński (promotor pracy) i Maciej Wójcik wraz z przedstawicielami GDDKiA

Dwie prace dyplomowe z PW zostały nagrodzone w konkursie „Innowacje w drogownictwie” Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 

W kategorii „inżynieria ruchu drogowego” najlepsza okazała się praca inżynierska Macieja Wójcika, studenta Wydziału Transportu, pt. „Analiza wpływu budowy dróg szybkiego ruchu na rozwój lokalnej komunikacji autobusowej”. Jej promotorem był mgr inż. Mirosław Czerliński. 

Głównym celem pracy było sprawdzenie, czy rozwój sieci dróg ekspresowych i autostrad ma wpływ na pasażerów transportu publicznego i czy może przyczyniać się do mniejszej popularności lokalnego transportu autobusowego. 

Mając na uwadze skrócenie czasu przejazdu autobusu, autor zaproponował rozwiązania dotyczące uproszczenia trasy, zmniejszenia pokonywanych odległości i ograniczenia liczby zbędnych zatrzymań pomiędzy przystankami. To m.in.: zespoły przystankowe na jezdniach głównych dróg ekspresowych, dodatkowe zjazdy z dróg szybkiego ruchu dla transportu publicznego czy wydzielone jezdnie do ruchu autobusów i zmiana przebiegu istniejących już jezdni serwisowych. 

Drugie miejsce w kategorii „drogowe obiekty inżynierskie” przyznano Arturowi Krygierowi, absolwentowi Wydziału Inżynierii Lądowej, za pracę magisterską pt. „Projekt mostu budowanego metodą nasuwania zgodnie z technologią BIM”. Promotorem dyplomu był dr hab. inż. Wojciech Trochymiak.

Praca dotyczyła mostu z betonu sprężonego, budowanego metodą nasuwania wzdłużnego, zaprojektowanego zgodnie z metodologią BIM (ang. Building Information Modeling). W opracowaniu uwzględniono m.in. modele geometryczne powiązane z kosztorysem i harmonogramem oraz modele obliczeniowe. Dane wyjściowe do projektowania autor przyjął na podstawie mostu drogowego, który znajduje się w ciągu drogi ekspresowej S1 na odcinku Oświęcim – Dankowice w województwach śląskim i małopolskim. 

W trzeciej edycji konkursu „Innowacje w drogownictwie” mogli uczestniczyć studenci i absolwenci studiów pierwszego i drugiego stopnia, których prace dyplomowe zostały obronione w okresie od 14 września 2022 r. do 15 września 2023 r. 

Podobne tematy: