Opublikowano: 10.04.2025 11:52
Prace dyplomowe z PW sprawdzane pod kątem wykorzystywania narzędzi AI
Czy tekst jest dziełem człowieka czy został wygenerowany przez sztuczną inteligencję? W odpowiedzi na to pytanie pomagają profesjonalne narzędzia. Na Politechnice Warszawskiej wdrożyliśmy je do analizy prac dyplomowych.
Korzystamy w tym celu z możliwości oferowanych przez Jednolity System Antyplagiatowy oraz system USOS (w tym będące jego częścią Archiwum Prac Dyplomowych – APD). Każda praca dyplomowa, która powstała na Politechnice Warszawskiej, jest automatycznie sprawdzana zarówno pod kątem plagiatu (to narzędzie znane od lat), jak i wykorzystania sztucznej inteligencji (nowa funkcjonalność).
Jak to działa? Praca dyplomowa, po wgraniu do APD, trafia do weryfikacji w Jednolitym Systemie Antyplagiatowym. A ten do analizy AI wykorzystuje model językowy (przeszkolony na dużym zbiorze danych tekstowych), który wyznacza prawdopodobieństwo dla następujących po sobie wyrazów i fraz językowych ze względu na dany kontekst. Każdy tekst jest analizowany pod kątem tego właśnie prawdopodobieństwa. Stosowana metoda bazuje na założeniu, że im większa regularność w tekście, tym większe prawdopodobieństwo, że został on wytworzony przez model językowy (czyli sztuczną inteligencję), a nie człowieka.
– Praca dyplomowa jest podsumowaniem studiów – zdobytych w tym czasie wiedzy i umiejętności – przypomina Prorektor PW ds. Studiów prof. Jan Słyk. – Wprowadzamy nowe narzędzia weryfikujące prace w trosce o zachowanie wartości naszych dyplomów.
Podobne tematy: