Opublikowano: 12.06.2024 14:34
Pawilon Przyszłości – druga edycja projektu „Stawiamy_” w Łazienkach Królewskich
Już po raz drugi studenci i wykładowcy Wydziału Architektury PW stworzyli w Łazienkach Królewskich wyjątkowy obiekt. Tym razem w ramach projektu „Stawiamy_” powstał Pawilon Przyszłości, który można odwiedzać od 16 czerwca do końca listopada w Ogrodzie za Ermitażem.
Pawilon zaprojektowali i zbudowali studenci WAPW w ramach zajęć projektowych specjalności A3 Architektura Technologii i Struktury prowadzonych pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Anny Wierzbickiej, prof. PW. Prace były prowadzone w kooperacji z Muzeum Łazienki Królewskie oraz partnerami, bez których pawilon nie mógłby powstać. 23 studentów architektury pracowało w parach, aby stworzyć koncepcje projektowe. Spośród nich wybrano jedną, która według studentów najlepiej oddaje ideę przyszłości, będącej hasłem przewodnim tegorocznego projektu. Pawilon powstał jako symbol nadchodzących wyzwań i nadziei na kolejne lata. Zaprojektowany przez studentów z pasją i zaangażowaniem, jest manifestacją ich wizji przyszłości - dynamicznej, innowacyjnej i otwartej na zmiany.
Dla twórców ważnym aspektem są więzi społeczne, rozumiane jako fundamenty budowania przyszłości. Pawilon umieszczono na platformie, która służy jako miejsce spotkań, interakcji i integracji dla odwiedzających. Liczne miejsca do siedzenia i leżenia zachęcają gości do rozmowy, ale też odpoczynku i relaksu.
- W założeniu pawilon ma sprzyjać kontaktom społecznym, wręcz zapraszać do ich nawiązywania, można w nim odpocząć, poleżeć wśród kwitnących rabat otwartych na ludzkich i nieludzkich przybyszów m.in. spontaniczne siewki roślin, owady, ptaki - wyjaśnia dr inż. arch. kraj. Kinga Zinowc-Cieplik z zespołu projektowego.
Plan obiektu opiera się na kwadracie, który symbolizuje równowagę i harmonię. Jego dach składa się z przeplatających się drewnianych belek, które nadają konstrukcji lekkości i elegancji, a także symbolizują złożone więzi społeczne i współpracę między ludźmi. Pawilon jest otoczony niską roślinnością w odcieniach niebieskiego, fioletu i bieli.
Materiał Przyszłości
W tym roku studenci zmierzyli się z wymiarem materiałowym architektury - pod hasłem Architektura Wyzwań - Materiały dla Przyszłości. Istotne było dopracowanie projektu w kontekście odpowiedzialności środowiskowej, roli w gospodarce obiegu zamkniętego, zapewnieniu dobrostanu i zdrowia użytkowników, jak również efektywności, jakości i trwałości, nie zapominając o nowoczesnej perspektywie.
W stworzonym przez studentów pawilonie obok dominujących elementów konstrukcji drewnianej, znajdują się też cegły z materiału nieoczywistego, lecz przyjaznego środowisku - z grzybni (Micelium briks). Symbolizuje ona zrównoważony rozwój, przyszłość budownictwa opartego na ekologicznych materiałach, a jednocześnie nowoczesność i innowacyjność, podkreślając także znaczenie troski o środowisko. Jest to materiał przyszłości, który może zrewolucjonizować sposób budowania i myślenia o architekturze.
Jak wyglądały prace nad projektem Pawilonu Przyszłości?
Grupa studentów została podzielona na 3 zespoły: projektowy, budowlany i promocyjny. Prace projektowe grupy studentów były wykonywane pod kierunkiem zespołu prof. Anny Wierzbickiej w składzie: mgr inż. arch. Maciej Kaufman i mgr inż. arch. Szymon Kalata (architektura), dr inż. arch. kraj. Kinga Zinowiec-Cieplik (integracja z otoczeniem, kompozycje roślinne), mgr inż. Mariusz Wrona (konstrukcja), dr inż. arch. Paweł Trębacz (konsultacje).
- Podczas zajęć studenci uczą się, jak wdrożyć projekt i przejść do etapu realizacji. Już sam projekt jest dużym wyzwaniem. Trzeba zadbać o ustalenia z partnerami, służbami nadzoru, wykonać rzetelny przedmiar materiałów, dopracować konstrukcję, zderzyć się z terminami zamówień i oczywiście zbilansować wydatki z dostępnym budżetem, a także ustalić harmonogram prac. Następnie studenci muszą zadbać o plac budowy, bezpieczeństwo, ustalić kolejność prac i liczbę potrzebnych pracowników, przejść szkolenie BHP, dopilnować zamówień i dostaw materiałów, nauczyć się - pod nadzorem specjalistów - prostych prac budowlanych, w tym wypadku ciesielskich, i ostatecznie zająć się promocją – dodaje Kinga Zinowc-Cieplik.
Projekt był konsultowany z Muzeum Łazienki Królewskie oraz Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w zakresie formy architektonicznej i ochrony wartości krajobrazowych. Budowa przy aktywnym uczestnictwie studentów realizowana była pod opieką całego zespołu prowadzącego projekt architektoniczny we współpracy z partnerami zewnętrznymi. Zespół wsparli także pracownicy Wydziału Geodezji i Kartografii PW, wytyczając projekt w terenie.
Oficjalne otwarcie Pawilonu Przyszłości odbędzie się 16 czerwca 2024 r. o godz. 15.30 w Ogrodzie za Ermitażem. Uroczystości towarzyszyć będzie gość specjalny, Roger Boltshauser, szwajcarski architekt i profesor na Uniwersytecie ETH. Przetnie on wstęgę otwierającą Pawilon Przyszłości, a po części oficjalnej, o godz. 16.00, w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich odbędzie się wykład Profesora.
Więcej informacji o Pawilonie Przyszłości i tworzącym go zespole można znaleźć na Instagramie i stronie internetowej.
Podobne tematy: