Opublikowano: 18.07.2024 14:44

Nowa wizja Mszczonowa – projekt miasta oczami studentów PW

Studenci III roku Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej we współpracy z władzami lokalnymi stworzyli koncepcje zagospodarowania wybranych obszarów Mszczonowa. Projekty powstały w ramach przedmiotu Projekt urbanistyczny, prowadzonego na kierunku Gospodarka przestrzenna. Koordynatorem prac była dr hab. inż. arch. Anna Majewska.

Współpraca z Gminą Mszczonów została nawiązana już kilka lat temu. W 2019 roku studenci 7. semestru Gospodarki Przestrzennej GIK PW prowadzili projekt "Małe miasto w czterech odsłonach". Był to pierwszy kontakt z władzami miasta Mszczonowa i spotkali się wówczas z ogromną życzliwością.

Wybór Mszczonowa był nieprzypadkowy. -­ Prowadzę od kilku lat badania dotyczące małych miast w strefie podmiejskiej Warszawy. Według przeprowadzonych analiz miasto Mszczonów jest jednym z prężniejszych ośrodków, wzrasta liczba podmiotów gospodarczych, powstają strefy przemysłowe. Dodatkowym bodźcem była budowa aquaparku. Ponadto Mszczonów to jedno z najstarszych miast na Mazowszu, ma szczątkowo zachowany średniowieczny układ przestrzenny. Wiele działań, jakie podjęto w zakresie jego rozwoju gospodarczego, jest godnych polecenia i jest to miasto z dużym potencjałem – wyjaśnia dr hab. inż. arch. Anna Majewska, prof. uczelni.

Prace rozpoczęły się już w marcu od spotkania studentów i ich opiekunów z burmistrzem Józefem Grzegorzem Kurkiem, który zaprezentował główne założenia planowania przestrzennego w Mszczonowie, oraz wspólnego spaceru po mieście z przedstawicielami samorządu.  Następnie studenci wybrali fragment miasta, którego zagospodarowanie zaplanowali w toku dalszych prac podczas zajęć na uczelni.

Studenci pracowali pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Anny Majewskiej, prof. uczelni (koordynator), dr inż. arch. Ewy Jareckiej-Bidzińskiej oraz mgr. inż. Macieja Izdebskiego. Łącznie stworzyli aż 15 propozycji potencjalnego zagospodarowania m.in. okolic dworca czy ścisłego centrum Mszczonowa.

Podobne projekty prowadzono również we współpracy z Gminą Żabia Wola, miastem Wołomin i dwukrotnie z miastem Łowicz. O ewentualnym wdrożeniu propozycji zagospodarowania przestrzeni decydują władze samorządowe.

- To już nie zależy od nas, ale od władz partnerskich miast. Na pewno całościowo wdrożenie projektów byłoby trudne, gdyż studenci tworzą opracowania trochę "futurystyczne", wizjonerskie, jednak pewne pomysły, jak wspomniał Burmistrz Mszczonowa, zostały zaadaptowane w strategii miasta – dodaje prof. Majewska.

Jak zapowiada prof. Majewska, projekt będzie kontynuowany. W przyszłym roku akademickim - we współpracy z miastem Żyrardów - powstaną projekty dotyczące zagospodarowania obszarów zdegradowanych i zdelimitowanych w czasie prac rewitalizacji miasta.