Opublikowano: 24.11.2023 09:07

Naukowcy z PW laureatami konkursów OPUS i PRELUDIUM

Z powodu zamrożonego budżetu NCN wskaźnik sukcesu wyniósł 8,06% dla konkursu OPUS i 10,73% dla PRELUDIUM

Na Politechnice Warszawskiej będzie realizowanych siedem kolejnych grantów z Narodowego Centrum Nauki.

W konkursie OPUS można ubiegać się o finansowanie kilkuletnich złożonych projektów, zbudowanie dużych zespołów naukowych, wykorzystanie wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych oraz współpracę z partnerami zagranicznymi, a to wszystko niezależnie od etapu kariery naukowej, na jakim znajduje się kierownik projektu.

W 25. edycji tego konkursu finansowanie otrzymało 176 wniosków, a tym dwa naszych naukowców. Swoje granty zrealizują:

• prof. dr hab. inż. Sergiusz Mariusz Luliński z Wydziału Chemicznego, kierownik projektu Modulowanie właściwości akceptorowych i elastyczności konformacyjnej rdzeni boracyklicznych jako narzędzie syntezy wydajnych emiterów TADF,
  • dr hab. Jolanta Mierzejewska, prof. uczelni z Wydziału Chemicznego, kierownik projektu Pęcherzyki zewnątrzkomórkowe drożdży probiotycznych jako nośniki biologicznie aktywnych molekuł przekazywanych do komórek ludzkich w przewodzie pokarmowym.

PRELUDIUM to unikatowy konkurs, który umożliwia badaczom na bardzo wczesnym etapie kariery, bo jeszcze przed doktoratem, nabycie pierwszego doświadczenia w realizacji projektów badawczych trwających nawet trzy lata. Na liście laureatów 22. edycji znalazło się 231 młodych naukowców, w tym pięcioro z Politechniki Warszawskiej.

Finansowanie otrzymali:

• mgr inż. Tomasz Gabler z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych na projekt Monitorowanie wpływu promieniowania jonizującego na komórki hodowane w mikrownękowym światłowodowym interferometrze Macha-Zehndera,
  • mgr inż. Michał Jakubczak z Wydziału Inżynierii Materiałowej na projekt Innowacyjna metoda śledzenia interakcji materiał-bakteria dla materiałów 2D opartych na borze,
  • mgr inż. Mateusz Klimaszewski z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych na projekt Kompozycyjna modularność w wielojęzycznym Neuronowym Tłumaczeniu Maszynowym,
  • mgr inż. Adrianna Maria Piasek z Wydziału Chemicznego na projekt Badanie wpływu przeciwnowotworowego ekstraktu antyoksydantów z odpadów kawowych na funkcjonowanie komórek prawidłowych i nowotworowych skóry,
  • mgr inż. Wioleta Rzęsa z Wydziału Fizyki na projekt Lekkie jony w plazmie kwarkowo-gluonowej – Badania eksperymentalne mające na celu lepsze zrozumienie mechanizmu produkcji lekkich jonów i ich oddziaływań przy użyciu korelacji femtoskopowych w przestrzeni pędów w eksperymencie ALICE na LHC.

Po pełne wyniki konkursów OPUS 25 i PRELUDIUM 22 zapraszamy na stronę Narodowego Centrum Nauki.