Przejdź do treści

Opublikowano: 13.12.2022 11:14

Nasz student laureatem Konkursu 3W

Podczas dwudniowego Kongresu 3W dyskutowano o wodzie, wodorze i węglu, fot. idea3w.org

Jakub Zabrzycki z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej został laureatem Konkursu 3W, popularyzującego wiedzę o wodzie, wodorze i węglu.

W konkursie organizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną i Bank Gospodarstwa Krajowego nagradzani byli autorzy najlepszych prac licencjackich, magisterskich i inżynierskich, które dotyczyły innowacyjnego wykorzystania wodoru, węgla i wody oraz prowadzenia gospodarki wodnej w kontekście wyzwań i szans stojących przed Polską.

W kategorii prac inżynierskich drugim miejscem wyróżniono pracę Jakuba Zabrzyckiego pt. „Wytwarzanie katalizatorów na bazie MoS2 i nanomateriałów węglowych do reakcji wydzielania wodoru”. Dotyczyła ona wytwarzania katalizatorów do reakcji wydzielania wodoru, czyli reakcji redukcji zachodzącej na katodzie podczas elektrochemicznego rozkładu wody.

– Chodzi o to, by opracować tanią i wydajną technikę otrzymywania tych katalizatorów oraz by były one możliwie aktywne, co umożliwi wydzielanie wodoru małym kosztem i przy jak najmniejszym nakładzie energetycznym – wyjaśnia student Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej.

Pomysł na pracę oraz inspirację do jej napisania zawdzięcza promotorkom – dr inż. Marcie Mazurkiewicz-Pawlickiej i mgr inż. Zuzannie Bojarskiej.

– Sam temat pracy mieścił się w zakresie jednego z realizowanych przez nie projektów naukowych, a ja poprosiłem o możliwość podjęcia się tego tematu, ponieważ wydawał mi się niezwykle ciekawy i pasjonujący. Nauka i praca badawcza interesowały mnie od dawna, a odkrywanie nowych zjawisk i opracowywanie nowych technologii jest czymś, co mnie pociąga i fascynuje – opowiada.

Po zakończeniu studiów II stopnia Jakub Zabrzycki chciałby pozostać na PW i kontynuować naukę na studiach doktoranckich.

Nagrody w konkursie wręczono podczas II Kongresu 3W, który odbył się w dniach 7-8 grudnia 2022 r. w Warszawie. Podczas wydarzenia Politechnika Warszawska otrzymała wyróżnienie Lider świata 3W w kategorii „Nauka”. Przyznano je za badania dotyczące redukcji kosztów produkcji zielonego wodoru, które na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej prowadzą wspomniane dr inż. Marta Mazurkiewicz-Pawlicka i mgr inż. Zuzanna Bojarska.

Podobne tematy: