Przejdź do treści

Opublikowano: 24.11.2023 12:16

Nasi naukowcy będą współpracować z badaczami z Chin i Niemiec

fot. freepik.com

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursów SHENG 3 oraz OPUS 24+LAP/Weave, w których finansowane są badania realizowane we współpracy z zagranicznymi zespołami. Wsparcie otrzymają projekty z udziałem naukowców z PW.

SHENG to konkurs na polsko-chińskie projekty badawcze, organizowany przez Narodowe Centrum Nauki wspólnie z agencją National Natural Science Foundation of China. W jego trzeciej edycji zostanie sfinansowanych 13 projektów o łącznej wartości ponad 15 mln zł. W dwóch uczestniczyć będą naukowcy z Politechniki Warszawskiej.

Nowe metody obrazowania komórek

Finansowanie otrzymał projekt „[TRUE_QPI] Przestrzenno-czasowe, wysokoprzepustowe ilościowe obrazowanie fazowe 2D/3D z sub-komórkowym dokładnością”. Zespół z Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem prof. Małgorzaty Kujawińskiej z Wydziału Mechatroniki, we współpracy z naukowcami z Nanjing University of Science and Technology, będzie pracował nad nowymi narzędziami obrazowania nie-fluorescencyjnego do analizy pojedynczych komórek. Mają one umożliwić efektywne badanie dużych populacji z sub-komórkową precyzją, przy łatwym przygotowaniu próbki i bez ryzyka skażenia.

 – Projekt przewiduje bliską współpracę obu zespołów w dążeniu do osiągnięcia ostatecznego celu – opracowania nowego hybrydowego mikroskopu i tomografu fazowego – mówi prof. Małgorzata Kujawińska.

Innowacyjne mikrostruktury światłowodowe

Nowym rodzajem konwerterów modów, które będą zintegrowane ze światłowodami i umożliwią szybkie przesyłanie dużej ilości danych, zajmie się zespół pod kierunkiem prof. Tomasza Wolińskiego z Wydziału Fizyki. Projekt „HIT-MODCON - Przestrajalne i szerokopasmowe mikrostrukturalne konwertery modów o wysokim stopniu integracji z włóknami optycznymi” zrealizuje we współpracy z Guangdong University of Technology i Southern University of Science and Technology.

– Nowe rodzaje urządzeń światłowodowych, które zostaną opracowane w projekcie, mogą być wykorzystywane nie tylko do systemów telekomunikacyjnych, ale również w innych urządzeniach, takich jak mikroskopy optyczne o super-rozdzielczości, pułapki optyczne oraz czujniki światłowodowe – wylicza prof. Tomasz Woliński.

Opis syntezy aerożeli

W konkursie OPUS 24+LAP/Weave naukowcy mogli ubiegać się o finansowanie projektów badawczych realizowanych we współpracy z zespołami z Austrii, Czech, Słowenii, Niemiec, Szwajcarii, Luksemburga lub Belgii ‒ Flandrii. Wsparcie o łącznej wysokości ponad 33,7 mln zł otrzymało 21 projektów.

Wśród nich jest „Wieloskalowe modelowanie numeryczne kondensacji i właściwości mechanicznych aerożeli krzemoorganicznych”. Badania poprowadzi prof. Jakub Gac z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej, we współpracy z Niemiecką Agencją Kosmiczną.

Aerożele krzemionkowe wyróżniają się wieloma niezwykłymi właściwościami: porowatością sięgającą nawet 99.8%, niską gęstością, dużą powierzchnią właściwą i pojemnością sorpcyjną, ale także niską przewodnością cieplną. Mogą być wykorzystywane w takich obszarach, jak: izolacja termiczna i akustyczna, biomedycyna, przemysł rafineryjny, misje kosmiczne i wiele innych. Szersze zastosowanie materiałów ograniczają ich właściwości mechaniczne, które mogą być jednak kontrolowane. Zależą przede wszystkim od warunków syntezy.

– W naszym projekcie sformułowany zostanie teoretyczny opis syntezy aerożeli i właściwości ich struktury w oparciu o obszerne badania eksperymentalne – wyjaśnia prof. Jakub Gac. – Opis umożliwi dobór warunków syntezy w celu uzyskania produktu o pożądanych właściwościach, a następnie zoptymalizowanie procesów wytwarzania, czyli wybranie warunków, w których aerożel jest wytwarzany do określonego zastosowania – dodaje.

Wyniki obu konkursów dostępne są na stronie Narodowego Centrum Nauki.

Podobne tematy: