Opublikowano: 07.04.2022 13:09

Najlepsze prace dyplomowe z geodezji i kartografii powstały na PW

Nagrody zostały wręczone 1 kwietnia 2022 roku w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii

Dwie prace magisterskie i trzy inżynierskie zrealizowane na Politechnice Warszawskiej zostały docenione w ogólnopolskim konkursie. Laureaci zostali wybrani spośród 53 zgłoszeń.

Wszyscy nagrodzeni z naszej Uczelni przygotowali swoje prace na Wydziale Geodezji i Kartografii.

Pierwsze miejsce w kategorii prac magisterskich zajął Maciej Grzymała – autor dyplomu „Analiza wpływu interferencji fal wtórnych na obserwacje systemu Galileo” (promotor: dr inż. Dominik Próchniewicz). Przeprowadzone na potrzeby opracowania analizy potwierdziły poprawę właściwości obserwacji kodowych systemu Galileo względem niezmodernizowanych sygnałów systemu GPS.

Praca magisterska Krzysztofa Książka „Analiza wrażliwości sieci kontrolnej w aspekcie minimalnego wykrywalnego przemieszczenia”, zrealizowana pod opieką dr. inż. Sławomira Łapińskiego, zajęła w konkursie drugie miejsce. W wyniku przeprowadzonych badań autor stwierdził m.in. że w projektowaniu punktów sieci istotne są dokładność, konfiguracja sieci i analizy wrażliwości.

Wśród prac inżynierskich trzy pierwsze miejsca przypadły autorom z PW.

Za najlepszą uznano pracę Mateusza Piskorskiego „Analiza międzyczęstotliwościowych opóźnień sprzętowych odbiorników GNSS dla obserwacji kodowych na podstawie danych sieci stacji referencyjnych IGS” (promotor: dr inż. Dominik Próchniewicz).

Drugie miejsce zajął Kamil Bartosik – autor pracy „Wykorzystanie konwolucyjnych sieci neuronowych do poprawy rozdzielczości przestrzennej zdjęć lotniczych” (promotor: prof. dr hab. inż. Zdzisław Kurczyński). Trzecią nagrodę przyznano Łukaszowi Polakiewiczowi za dyplom „Proces regulacji stanu prawnego nieruchomości zajętych pod istniejące drogi publiczne na przykładzie Gminy Miejskiej Legionowo” (promotor: dr inż. Robert Łuczyński).

Laureaci odebrali nagrody 1 kwietnia 2022 roku w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii.

W konkursie oceniano prace obronione w roku akademickim 2020/2021. Spośród 53 zgłoszeń 49 (25 magisterskich oraz 24 inżynierskich) spełniało wymogi formalne.

Organizatorami konkursu są Stowarzyszenie Geodetów Polskich we współpracy z Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii. Konkurs odbywa się pod patronatem Głównego Geodety Kraju oraz Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk.

Więcej informacji na stronach SGP i GUGiK