Opublikowano: 28.11.2023 16:06

Nagrody dla naszych absolwentów w konkursie „Drewno w architekturze”

autor projektu: Hubert Przybyszewski

Hubert Przybyszewski z Wydziału Architektury zajął pierwsze miejsce w konkursie „Drewno w architekturze”. W ramach pracy magisterskiej zaprojektował zespół budynków mieszkalnych na Zawadach w Warszawie.

Dyplom „Porządkujące działania architektoniczne w chaotycznej zabudowie obrzeży miast. Projekt zespołu budynków mieszkalnych na Zawadach w Warszawie” powstał pod opieką dr. hab. inż. arch. Grzegorza Rytela i dr. inż. arch. Macieja Miłobędzkiego.

– Najważniejszym elementem jest zachowane naturalne bogactwo w postaci nienaruszonych fragmentów oryginalnego, dzikiego krajobrazu. Wśród wijącej się miękko ulicy Sytej, nieokiełznanej linii rzeki Wilanówki czy postrzępionych grup wysokich drzew wyłonił się charakter nieregularnych, lekko rozedrganych krawędzi i płaszczyzn. Stały się one punktem wyjścia do całego projektu – wyjaśnia Hubert Przybyszewski.

Jak podkreślają członkowie jury „niewątpliwą wartością pracy jest podjęcie polemiki z zastanymi ustaleniami planistycznymi, kierując się nawiązaniem do wartości przyrodniczych i próbą budowania przyjaznego mieszkańcom miejsca. Idea ta została wyrażona w poetyckiej kompozycji urbanistycznej, w której budynki są niczym symbolicznie rozrzucone przez wiatr jesienne liście”.

Poobracane lekko względem siebie domy swoimi wystającymi na rogach ogrodami zimowymi i formą „sięgają” w różne strony – w stronę zieleni i światła. – Ponieważ krajobraz naturalny w przypadku zabudowy lokowanej poza centrami miast jest kluczowy, główną intencją było, aby po wejściu do mieszkania widzieć to, co jest najważniejsze w tej lokalizacji, czyli zieleń – mówi autor projektu.

Wyróżnienie w konkursie otrzymał inny absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej – Damian Kasperowicz. Promotorami pracy „Dom weselny w Krynicy Morskiej. Poszukiwanie współczesnej architektury celebracji” byli prof. Jerzy Grochulski i mgr inż. arch. Karol Żurawski.

Konkurs „Drewno w architekturze” organizuje Wydział Architektury Politechniki Białostockiej wraz z firmami: Unihouse SA i Danwood SA. Nagradzane są w nim najlepsze dyplomy magisterskie, w których ukazano walory drewna jako materiału konstrukcyjnego, budowlanego i wykończeniowego.

Źródło: Architektura i Biznes