Opublikowano: 28.05.2021 13:57
Nagrody dla młodych architektów i inżynierów z PW
Znamy wyniki ogólnopolskich konkursów miesięcznika „Builder”: Wyzwanie Młodego Architekta, Wyzwanie Młodego Inżyniera oraz Wyzwanie, które łączy. Doceniono w nich cztery prace z Politechniki Warszawskiej.
Pierwsze miejsce w konkursie Wyzwanie Młodego Inżyniera zajął Mateusz Łapiński z Wydziału Inżynierii Lądowej. Został nagrodzony za pracę magisterską Analiza numeryczna mostu extradosed przez Dunajec w Kurowie z aspektami technologii BrIM (promotor: dr hab. inż. Wojciech Trochymiak).
Praca dotyczy konstrukcji mostu extradosed (połączenie konstrukcji sprężonej belkowej z podwieszoną), wznoszonej w okolicach Nowego Sącza. Celem było zbadanie możliwości zastosowania nowoczesnych narzędzi parametrycznych w procesie projektowania mostów. Nasz absolwent wykazał się nietuzinkowym podejściem. Wykorzystał kilka specjalistycznych programów i przeanalizował szerokie spektrum zagadnień inżynierskich.
Wyróżnienie w konkursie Wyzwanie Młodego Inżyniera otrzymała Anna Kaczmarczyk z Wydziału Inżynierii Lądowej – autorka pracy magisterskiej Projekt konstrukcji stalowej Muzeum Sztuki Nowoczesnej (promotor: dr inż. Paweł Artur Król).
W swoim projekcie nasza absolwentka z powodzeniem zmierzyła się z kilkoma zagadnieniami inżynierskimi, m.in. geometrią obiektu, wymiarowaniem konstrukcji, sprawdzeniem nośności węzłów oraz wykonaniem rysunków warsztatowych i schematów montażowych.
W konkursie Wyzwanie Młodego Architekta trzecią nagrodę otrzymała Barbara Płonczyńska z Wydziału Architektury za pracę magisterską Architektura kryzysu klimatycznego – rewitalizacja opuszczonych ośrodków narciarskich w Alpach (promotor: dr inż. arch. Justyna Zdunek-Wielgołaska).
Koncepcja powstała w oparciu o analizy opuszczonych ośrodków w Alpach Włoskich, które przestały działać ze względu na brak śniegu i topnienie lodowców. Autorka zaprezentowała rozwiązanie dla niedziałającej stacji kolei linowej Furggen oraz jej otoczenia – projekt centrum badawczego oraz niewielkiego górskiego schronu, pełniącego jednocześnie rolę informatora o zmianach klimatycznych.
Agata Klonecka (Wydział Architektury), Hanna Racięcka (Wydział Architektury) i Małgorzata Kurcjusz (Wydział Inżynierii Lądowej i Wydział Architektury) – autorki projektu kładki integrującej tereny wokół Dworca Zachodniego – zostały laureatkami wyróżnienia I stopnia w Wyzwaniu, które łączy.
W swojej pracy połączyły dwie funkcje kładki: komunikacyjną i usługową. Kładka nie tylko umożliwia przemieszczanie się, ale za sprawą zaprojektowanych zieleni i pawilonów staje się też atrakcyjną przestrzenią publiczną. Współpraca architektoniczno-inżynierska umożliwiła konfrontację idei z rzeczywistością. Dzięki temu powstał projekt zarówno estetyczny, jak i optymalny konstrukcyjnie.
Pełne wyniki konkursów są dostępne na stronie builderpolska.pl
Podobne tematy: