Przejdź do treści

Opublikowano: 03.06.2022 13:03

Nagroda za publikację o radarach pasywnych

W trakcie ćwiczeń radar z powodzeniem wykrywał m.in. samoloty i okręty marynarki wojennej

Zespół z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych otrzymał Editor’s Choice Article za artykuł „Experimental Seaborne Passive Radar”. Naukowcy opisali tam wyniki badań swojej technologii, wykonane podczas ćwiczeń NATO na Morzu Bałtyckim.

Autorami nagrodzonej publikacji są dr inż. Gustaw Mazurek, prof. Krzysztof Kulpa, dr hab. inż. Mateusz Malanowski, prof. uczelni oraz mgr inż. Aleksander Droszcz.

Możliwości radarów pasywnych opracowanych przez naszych badaczy sprawdzono jesienią 2019 roku w ramach ćwiczeń NATO: APART-GAS (Active Passive Radar Trials – Ground-based, Airborne, Seaborne). Wzięło w nich udział 70 osób z 9 krajów NATO i Szwajcarii.

Radar został wówczas zainstalowany na statku pływającym po Bałtyku.

– O ile technologia stacjonarnych radarów pasywnych jest już dość dobrze opanowana, to radary na platformach mobilnych to wciąż nowość  – podkreśla prof. Mateusz Malanowski. – To między innymi z tego względu wyniki przedstawione w artykule zostały docenione.

W trakcie ćwiczeń radar z powodzeniem wykrywał samoloty takie jak np. F-16, Casa-295, eksperymentalne rakiety polskiej firmy Space Forest oraz okręty marynarki wojennej.

Wśród zalet rozwiązania należy wymienić niewykrywalność (urządzenie nie emituje fal elektromagnetycznych, które mogłyby ujawnić jego położenie), brak konieczności alokacji pasma na emisję radiową oraz budowę systemu – prostszą i tańszą niż w radarach aktywnych.

Nagrodzony artykuł „Experimental Seaborne Passive Radar” jest dostępny na stronie www.mdpi.com.

Po więcej informacji o pracach naukowców z PW nad technologią radarów pasywnych zapraszamy na stronę Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych

Podobne tematy: