Przejdź do treści

Opublikowano: 17.10.2024 15:29

Marek Rauchfleisz z MiNI ze złotym medalem międzynarodowego konkursu

Student Marek Rauchfleisz otrzymał złoty medal i nagrodę specjalną (Canadian Special Award of Excellence) podczas International Invention Innovation Competition iCAN 2024 odbywających się w Toronto. Nagrodę przyznano za autorski projekt specjalistycznego drona „TROPO O3 DRONE”.  Na co dzień Marek jest studentem II roku Informatyki i Systemów Informacyjnych na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych PW. 

Nagrodzony projekt naszego studenta „TROPO O3 DRONE” to specjalistyczny dron do badań troposferycznego ozonu z bezprzewodową transmisją danych, który może być wykorzystany do oceny smogu fotochemicznego oraz przyczynić się do poznania mechanizmów tworzenia ozonu w określonych warunkach. Duża mobilność pozwala na wyszukiwanie obszarów występowania przekroczeń wartości progowych oraz diagnozę ich przyczyn na podstawie analizy rozkładu przestrzennego emitorów punktowych, powierzchniowych lub liniowych prekursorów ozonu. Badania troposferycznego ozonu z wykorzystaniem opracowanego drona stwarzają szerokie możliwości analiz związków przyczynowo - skutkowych i opracowania odpowiednich modeli zachodzących procesów.

Na zdjęciu medal International Invention Innovation Competition iCAN 2024

Lata praktyki = cenne doświadczenia

Prace nad tym projektem Marek Rauchfleisz rozpoczął jeszcze w liceum i nadal go rozwija. Już pierwsze wersje drona zostały docenione i nagrodzone na krajowych i międzynarodowych konkursach m.in. złotym medalem European Exhibition of Creativity and Innovation EUROINVENT i srebrnym medalem International Warsaw Invention Show IWIS. Marek reprezentował też Polskę na największym na świecie konkursie naukowym ISEF (International Science and Engineering Fair) w Stanach Zjednoczonych, w którym brało udział ok. 1800 uczestników z ponad 70 krajów. Został wówczas laureatem ISEF, zajmując 3. miejsce w kategorii Envinronmental Engineering, oraz otrzymał nagrodę specjalną Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego.

- Drony są moją pasją od kilku lat. Już w wieku czternastu lat zostałem licencjonowanym pilotem bezzałogowych statków powietrznych, posiadającym świadectwo kwalifikacji personelu lotniczego UAVO wydane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC). Doświadczenie zebrane podczas lotów kilkoma rodzajami dronów i setki wylatanych godzin były niezwykle cenne w opracowaniu od podstaw autorskiego projektu bezzałogowego statku powietrznego (BSP) do celów naukowo-badawczych. Na różnych etapach pracy natrafiłem na wiele wyzwań, często natury technicznej, co nieraz spowodowało znaczne wydłużenie początkowo zaplanowanego czasu – mówi nasz student. 

Marek – jak sam mówi - jest nie tylko pasjonatem bezzałogowych systemów autonomicznych, ale także interesuje się nowoczesnymi technologiami, metodami i modelami eksploracji danych, implementacjami sztucznej inteligencji, badaniem i wykorzystywaniem przestrzeni kosmicznej. W minionym miesiącu nasz student miał też możliwość uczestniczyć w pierwszej konferencji naukowej zorganizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) w całości poświęconej zastosowaniom AI w sektorze kosmicznym: SPAICE - Artificial Intelligence in and for Space, która odbyła się w należącym do ESA centrum ECSAT-MVCC (European Centre for Space Applications and Telecommunications) na terenie Harwell Science and Innovation Campus w Oxfordshire w Wielkiej Brytanii. 

- Dzięki temu, że obowiązki edukacyjne udawało mi się łączyć z przygotowaniami do konkursów oraz opracowywaniem własnych projektów i wynalazków, stworzyłem kilka nowatorskich rozwiązań, w których starałem się połączyć kreatywne podejście do aktualnych problemów i wrażliwość na drugiego człowieka. Kilka lat temu otrzymałem tytuł „Ambasadora Innowacji” za reprezentowanie kraju na międzynarodowych wystawach innowacji, na których zdobyłem 5 złotych i 2 srebrne medale - podsumowuje Marek Rauchfleisz.

Na zdjęciu nagroda International Invention Innovation Competition iCAN 2024

International Invention Innovation Competition iCAN 2024 to największe w Kanadzie międzynarodowe wydarzenie promujące innowacje i wynalazczość. W tegorocznej edycji iCAN wzięło udział ponad 700 uczestników z 50 krajów, prezentujących rozwiązania w kilku różnych kategoriach - od ekologii i ochrony środowiska, przez elektronikę, do innowacyjnych rozwiązań medycznych. Innowacyjne projekty oceniało międzynarodowe jury. Część konkursowa przebiegała w dwóch etapach. Rozwiązania najwyżej ocenione w pierwszym etapie zostały zakwalifikowane do ścisłego finału.  

Zobacz również

Podobne tematy: