Opublikowano: 28.02.2025 13:10
Majątek Dylewo – wystawa prezentująca efekty badań studentów i pracowników PW
Dzięki pracy naukowców i studentów Politechniki Warszawskiej udało się szczegółowo udokumentować jeden z najciekawszych zespołów dworsko-parkowych Warmii. Inwentaryzacja, analiza historyczna i nowoczesne technologie pozwoliły odkryć historię majątku w Dylewie na nowo. Efekty tych badań można było zobaczyć na wystawie prezentowanej na Wydziale Architektury PW.
Dylewo (niem. Döhlau) to niewielka wieś na Mazurach, nieopodal Ostródy, w gminie Grunwald. Na przełomie XIX i XX wieku ekscentryczny właściciel Franz Rose przekształcił tamtejszy majątek w modelowe założenie dworsko-parkowe, które przyciągało europejskich twórców i gromadziło cenne dzieła sztuki. Dzięki jego wizji Dylewo stało się ważnym ośrodkiem artystycznym i przykładem harmonijnego połączenia architektury, krajobrazu i sztuki, wpisując się w popularną wtedy ideę Gesamtkunstwerk – stworzenia dzieła totalnego, syntezy różnych sztuk.
Kiedyś jedno z najbardziej reprezentacyjnych założeń w dawnych Prusach Wschodnich, dziś miejsce to popada w ruinę – park zdziczał, a budynki niszczeją. Historia Dylewa pozostaje jednak świadectwem ambitnej wizji, która nigdy nie doczekała się pełnej realizacji.
Badania, które przywracają pamięć o zapomnianym dziedzictwie
W latach 2023-2024 zespół badaczy i studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej – członków Koła Naukowego Architektury Rodzimej WAPW oraz Pracowni Projektowo-Badawczej WAPW, przeprowadził szczegółową inwentaryzację majątku w Dylewie w ramach projektu naukowo-badawczego "Symbioza architektury, techniki i sztuki w majątkach dawnych Prus Wschodnich na przykładzie założenia dworskiego w miejscowości Dylewo (niem. Döhlau), powiat ostródzki."
Projekt łączył klasyczną inwentaryzację architektoniczną z badaniami historycznymi, analizą przestrzenną oraz interpretacją kontekstu kulturowego. Studenci i dydaktycy PW opracowali szczegółowe rzuty, elewacje i przekroje kościoła oraz zachowanych elementów dworu, co pozwoliło na dokładniejsze zrozumieniu ich funkcji w dawnym założeniu. W badaniach wykorzystano nowoczesne techniki pomiarowe, m.in. technologię LIDAR, fotogrametrię oraz skaning laserowy.

Zwieńczenie badań - artykuł naukowy i wystawa na PW
Badania posłużyły do opracowania artykułu naukowego pt. "Majątek Dylewo – wstęp do badań. Dzieje kościoła filialnego pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w świetle źródeł i pomiarów inwentaryzacyjnych", autorstwa pracowników Wydziału Architektury: mgr inż. arch. Piotra Hardeckiego i mgr inż. arch. Iwony Krawiec, który został opublikowany w najnowszym roczniku czasopisma naukowego „Studia do dziejów architektury i urbanistyki w Polsce”, wydawanego przez Politechnikę Warszawską. Artykuł dostępny jest w całości online na stronie czasopisma.

Efekty dwuletnich badawczych prac zostały również zaprezentowane szerszej publiczności w formie wystawy na Wydziale Architektury PW pt. „Majątek Dylewo”. Na wystawie można było zobaczyć m.in. model pałacu wydrukowany w technice druku 3D w skali 1:100, powstały przy wsparciu Koła Naukowego Architektury Informacyjnej WAPW, a także film przedstawiający hipotetyczną rekonstrukcję rezydencji oraz wizualizacje, rzuty i przekroje, prezentujące szczegółowe wyniki inwentaryzacji.
Twórcy wystawy
Autorami wystawy są członkowie Koła Naukowego Architektury Rodzimej WAPW oraz Pracowni Projektowo-Badawczej WAPW, w skład której wchodzą:
Pracownicy naukowi i dydaktyczni:
dr inż. arch. Monika Neff – opiekunka Koła, nadzór merytoryczny nad projektem
mgr inż. arch. Piotr Hardecki – kierownik projektu i prac pomiarowo-badawczych
mgr inż. arch. Iwona Krawiec – opiekunka Koła, specjalistka ds. metod pomiarowych
Studenci, członkowie Koła:
Aleksandra Mieszaniec, Alina Nowakowska, Stanisław Podsiadło, Marek Patrzałek, Julia Lipska, Emilia Oniszczuk, Jan Lorenc, Michał Sierżęga, Alicja Sutkowska, Jakub Kaczmarczyk, Jan Błasiński, Joanna Polejowska, Katarzyna Wysocka.
Podobne tematy: