Opublikowano: 04.11.2021 16:42
Innowatorzy Mazowsza z Politechniki Warszawskiej
Dr inż. Marcin Koniak z Wydziału Transportu PW został laureatem XIII edycji konkursu „Innowator Mazowsza”, organizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Zajął drugie miejsce w kategorii „Innowacyjny Naukowiec”. Politechnika Warszawska, jako partner konkursu, przyznała nagrody specjalne.
Dr. inż. Marcina Koniaka wyróżniono za pracę doktorską pt. „Metoda wspomagania projektowania litowo-jonowego akumulatora trakcyjnego uwzględniająca cykle pracy wybranych środków transportu”.
Nasz naukowiec stworzył autorską koncepcję modelowania pracy akumulatora dostosowaną do wymagań i złożeń projektu „Renewable Energy Powered Hybrid Innovative Sailing Yacht” (REP-SAIL). Realizacja koncepcji polegała na opracowaniu programu badań, zrealizowanych na przygotowanym stanowisku badawczym, opracowaniu i wykonaniu systemu komputerowego pozwalającego na archiwizację i zarządzanie zgromadzonymi danymi oraz przygotowaniu oprogramowania realizującego zaproponowany model z możliwością prezentacji wyników poprzez interfejs www. Na podstawie wyników modelowania, ogólnych i szczegółowych założeń projektu powstał opis techniczny i funkcjonalny magazynu energii dla jachtu hybrydowego.
Uzyskane w ramach pracy wyniki badań zostały wykorzystane także przez spółkę miejską MZA w Warszawie przy realizacji zamówienia 130 autobusów elektrycznych.
W ramach konkursu przyznano dwie nagrody specjalne Politechniki Warszawskiej, które wręczył prof. Adam Woźniak, Prorektor ds. Rozwoju.
W kategorii „Innowacyjna Firma” wyróżniono Amazemet – spółkę spin-off PW, specjalizującą się w wysokotemperaturowych technologiach ultradźwiękowych i urządzeniach do atomizacji proszków metali oraz wspomaganiu procesów odlewniczych. Nagroda została przyznana za rePowder – urządzenie, które pozwala na przetwarzanie materiałów metalicznych o dowolnym składzie chemicznym oraz recykling materiałów w celu wytwarzania proszków metalicznych do zastosowania w druku 3D.
Nagroda w kategorii „Innowacyjny Naukowiec” trafiła do dr inż. Justyny Walczak z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW. W swoich badaniach koncentruje się ona na tematyce modyfikacji technologii oczyszczania ścieków oraz wtórnego wykorzystania osadów ściekowych.
Nagrodę przyznano za pracę doktorską, dotyczącą ochrony środowiska wodnego poprzez zaawansowanie wysokoefektywnych metod oczyszczania ścieków ograniczających emisję odpadów, co minimalizuje negatywne oddziaływania na środowisko i w konsekwencji prowadzi do poprawy jakości życia mieszkańców Mazowsza.
Celem konkursu „Innowator Mazowsza” jest wyłonienie i nagrodzenie młodych naukowców oraz firm, które opracowały i wdrożyły innowacyjne rozwiązania .
W tym roku na konkurs wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń – aż 105 (79 od firm i 26 od naukowców).
Podobne tematy: