Opublikowano: 09.04.2025 10:56
Finał IFEC 2025: dwa Koła Naukowe z Wydziału Elektrycznego w światowej czołówce
Zespół studentów z kół naukowych DREN i PEPA RG działających przy Instytucie Sterowania i Elektroniki Przemysłowej na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej wywalczył miejsce w finale konkursu International Future Energy Challenge 2025 (IFEC 2025). Nasi studenci jako pierwsi w historii reprezentują Polskę w tym prestiżowym międzynarodowym konkursie z zakresu projektowania urządzeń energoelektronicznych, do którego zakwalifikowały się zespoły z najlepszych uniwersytetów na świecie.
W ramach zawodów studenci z całego świata projektują przekształtnik prądu stałego, który ma spełnić szczegółowe wymagania: moc 1,5 kW, napięcie zasilające 400 V i programowane wyjście 20-150V o niskiej zawartości tętnień. Półfinał zawodów odbył się 16 marca 2025 roku w Atlancie (USA) podczas międzynarodowej konferencji APEC 2025 (Applied Power Electronics Conference). Oryginalne rozwiązanie wypracowane w laboratorium Instytutu Sterowania i Elektroniki Przemysłowej pod opieką prof. Jacka Rąbkowskiego – czyli izolowany przekształtnik DC-DC charakteryzujący się szybkim czasem reakcji na zmiany obciążenia, niskim poziomem zakłóceń oraz wysoką sprawnością – znalazło uznanie jurorów i studenci z kół naukowych DREN i PEPA RG jako jeden z ośmiu zespołów z całego świata przeszli do finału.
W skład zespołu wchodzą: Adrian Ośka, Adrianna Machulak, Błażej Skrzypkowski, Jakub Pykacz, Krzysztof Kalinowski, Michał Ptak, Paweł Wodzyński, Przemysław Kinasz i Tomasz Zakrzewski, a opiekunem merytorycznym jest prof. dr hab. inż. Jacek Rąbkowski, Dyrektor Instytutu Sterowania i Elektroniki Przemysłowej.
- Jest to dla nas wielki zaszczyt i dodatkowa dawka motywacji, że będziemy mogli reprezentować Polskę z ramienia Politechniki Warszawskiej w finale konkursu IFEC 2025. Sukces udało nam się osiągnąć dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu zespołu. Nieoceniona była też pomoc naszych opiekunów, którzy byli dla nas skarbnicą wiedzy i służyli radami, bazując na swoich doświadczeniach. Kluczową rolę odegrała także chęć nauki poprzez praktykę, dodatkowo wzmacniana zdrową rywalizacją z zespołami z całego świata. Dzięki konkursowi oprócz specjalistycznej wiedzy technicznej z zakresu energoelektroniki, wzmocniliśmy swoje umiejętności pracy zespołowej - mówi Błażej Skrzypkowski, członek zespołu reprezentującego PW.
Finał konkursu odbędzie się w lipcu 2025 roku na Narodowym Uniwersytecie Technologicznym w Tajpej na Tajwanie. Studenci zmierzą się z zespołami z Belgii, Tajwanu, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Serbii oraz Indii. Podczas wydarzenia opracowane urządzenie zostanie przebadane oraz poddane rygorystycznym testom.
Pełna lista finalistów dostępna jest na stronie konkursu.
Podobne tematy: