Przejdź do treści

Opublikowano: 10.12.2024 10:31

Dwóch laureatów z PW w Konkursie o Nagrodę Prezesa POLSA za najlepszą pracę dyplomową 2024

Obraz
fot. POLSA

Michał Kret i Przemysław Paszkiewicz zwyciężyli w swoich kategoriach w 7. edycji Konkursu o Nagrodę Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej za najlepszą pracę dyplomową z dziedziny badań kosmicznych. Do konkursu zgłoszono łącznie 43 prace dyplomowe z 15 uczelni z całej Polski, w tym 2 prace licencjackie, 14 inżynierskich, 23 magisterskie i 4 rozprawy doktorskie.  

W kategorii prac licencjackich i inżynierskich zwyciężył Michał Kret z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa z pracą inżynierską pt. „Projekt silnika na stały materiał pędny do drugiego stopnia rakiety sondującej”. Praca dotyczy wstępnego projektu silnika rakietowego głównego do napędu drugiego stopnia rakiety studenckiej Grot. Nowym elementem jest zastosowanie dyszy dwudzwonowej, pozwalającej na zwiększenie zakresu wysokości, gdzie mamy do czynienia z największymi sprawnościami dyszy. Praca zawiera, oprócz koncepcji, konkretne obliczenia, począwszy od balistyki wewnętrznej, przez obliczenia przepływowe, wytrzymałościowe aż do wykonania odpowiedniej dokumentacji technicznej.

Wśród rozpraw doktorskich pierwsze miejsce zajął Przemysław Paszkiewicz – również z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa - za rozprawę „Experimental characterization of a sub-Newton electrothermal thruster using 98% hydrogen peroxide”. Praca dotyczy problemu rozkładu termicznego wysoko-stężonego nadtlenku wodoru (HTP) do budowy silnika rakietowego. Większość konstrukcji silników rakietowych, wykorzystujących stężony nadtlenek wodoru, zawiera łoże katalityczne, które rozkłada czynnik na gorącą parę wodną i gazowy tlen, generując wysoką temperaturę. Użycie katalizatorów do rozkładu jest relatywnie łatwe, ale posada wady w postaci tzw. zatrucia katalizatora nasilającego się z czasem pracy oraz konieczności wstępnego podgrzania łoża katalitycznego, co ma zapobiegać niszczeniu ceramicznych nośników katalizatora. Przemysław Paszkiewicz zaproponował całkowitą eliminację nośnika pokrytego katalizatorem i wykorzystanie tylko energii cieplnej do zapoczątkowania procesu rozkładu nadtlenku i uzyskania samopodtrzymującej się w następstwie reakcji rozkładu. Zbudował odpowiednie stanowisko badawcze zawierające komorę rozkładu z zaimplementowanym elementem grzejnym oraz układ pomiarowy, umożliwiający prowadzenie pomiarów parametrów termodynamicznych w różnych punktach układu zasilania i samej komory. Przeprowadzone badania pozwoliły na określenie warunków koniecznych do spełnienia, aby reakcja rozkładu po zainicjowaniu była samopodtrzymująca się. Wyniki badań są unikatowe w skali światowej i wniosły cenny wkład do dziedziny nauki związanej z napędami rakietowymi.

Promotorem obu nagrodzonych prac był dr hab. inż. Jan Kindracki, prof. uczelni.

Tematyka prac tradycyjnie związana była z kosmosem. Zgłoszone prace dotyczyły m.in.: badań kosmicznych,​ aktywności ludzi w zakresie badań i eksploracji przestrzeni kosmicznej oraz wykorzystania technologii kosmicznych i wpływu badań oraz technologii kosmicznych na rozwój wielu różnych dziedzin życia społecznego i gospodarczego.