Przejdź do treści

Opublikowano: 10.12.2024 11:33

Dwie studentki PW na podium konkursu "O nauce po ludzku"

Obraz
fot. Politechnika Śląska

Katarzyna Kania z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa i Zofia Śmiałek z Wydziału Inżynierii Materiałowej zostały laureatkami ogólnopolskiego konkursu "O nauce po ludzku". Jury wyłoniło zwycięskie prace popularnonaukowe spośród 56 artykułów przesłanych na konkurs. 

Zwycięską pracą okazał się artykuł Katarzyny Kani z MEiL PW pt. „O samolocie, który lata dwa razy bardziej”. Jest on opowieścią o samolotach nazywanych „tandem wingami”, które charakteryzują się tym, że za głównym skrzydłem pojawia się drugie skrzydło podobnych rozmiarów. Taki układ samolotu ma wiele potencjalnych zalet w stosunku do „zwykłych” samolotów, ale jedną główną wadę – to, jak dwa skrzydła wpływają na siebie, jest trudne do przewidzenia i bardzo skomplikowane w analizie. Problem bierze się z tego, że skrzydła wpływają na siebie nawzajem – a zatem nie tylko skrzydło z przodu wpływa na to, co dzieje się za nim, lecz również skrzydło z tyłu wpływa na to, co dzieje się przed nim. W efekcie badanie tandem winga wymaga bardzo dużego nakładu pracy, który jednak ma szansę w przyszłości zaowocować konstrukcją lepszą od obecnych m.in. pod względem zużycia paliwa czy zwiększonego bezpieczeństwa. 

- Miałam dużo zabawy przy pisaniu „nienaukowego” tekstu na temat tandem wingów – zwłaszcza, że ten układ samolotu wciąż skrywa przed nami wiele tajemnic. Cieszy mnie to, że istnieją takie inicjatywy, jak ten konkurs, które mają na celu popularyzację tematów naukowych w formie dostępnej dla każdego. Z tego miejsca chciałabym serdecznie podziękować promotorowi mojej pracy inżynierskiej, dr. Marcinowi Figatowi, za namówienie mnie do zgłębiania tematu tandem winga - mówi Katarzyna Kania. 

Zofia Śmiałek z WIM PW zajęła 3. miejsce z pracą pt. „Pigmenty na celulozie, czyli sztuka w mikroskali”. Opowiada on o chemicznych oraz fizycznych aspektach sztuki: m.in. czym jest papier z chemicznego punktu widzenia, jak działają kolory i dlaczego światło niszczy. 

- Wybrałam właśnie taki temat, ponieważ łączy on moją pasję do sztuki oraz fascynację naukami ścisłymi. Pozwolił mi on wykorzystać zarówno wiedzę zdobytą na Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, którą studiowałam na ASP w Warszawie, oraz tą z Inżynierii Materiałowej, którą studiuję obecnie na PW. Możliwość połączenia takich dwóch, wydawałoby się skrajnie odległych dziedzin i opisanie ich w jednym artykule, sprawiło mi bardzo dużo satysfakcji. Udział w konkursie był dla mnie świetną okazją do sprawdzenia się jako autorki, ale również do podzielenia się w ten sposób swoją wiedzą. Uważam, że popularyzowanie nauki jest bardzo ważne w świecie fake newsów i AI, dlatego cieszę się że taki konkurs powstał i że moja praca została w nim doceniona - tłumaczy Zofia Śmiałek. 

Do konkursu "O nauce po ludzku" można zgłaszać artykuły popularnonaukowe, które w przystępny sposób opisują wybrany temat naukowy. W tej edycji jego zasięg rozszerzono poza Politechnikę Śląską i zaproszono do udziału osoby z innych uczelni i jednostek naukowych. Organizatorami konkursu byli: Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej oraz Politechnika Śląska. 

 

Podobne tematy: