Opublikowano: 29.10.2021 15:32

Dom modułowy naszych studentek ze specjalną nagrodą w międzynarodowym konkursie

Projekt domu dopasowuje się do mieszkańców i lokalizacji, projekt: Alicja Bakalarska, Julia Ciężar i Matylda Wolska

Alicja Bakalarska, Julia Ciężar i Matylda Wolska z Wydziału Architektury otrzymały BB Green Award w konkursie Modular Home Design Challenge 2021 organizowanym przez platformę Bee Breeders. Projekt został doceniony za zastosowanie zielonych i ekologicznych materiałów.

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie opracować koncepcję domu modułowego, pokazującą, czym jest i może być dom we współczesnym świecie.

Studentki PW stworzyły projekt domu dopasowanego do rodziny, która go zamieszkuje i do lokalizacji.

Wypełnienie ścian domu zależy od klimatu i lokalnych materiałów. Fundamentem są słupy, które pozwalają na postawienie budynku w każdych warunkach. Konstrukcja składa się z powtarzalnych elementów słupów, belek oraz wypełnień między nimi. W zależności od potrzeb rodziny tworzą one ściany, półki, blaty czy szafy. Dzięki temu dom można łatwo powiększać o kolejne pomieszczenia.

– Modułem jest konstrukcja, a nie bryła – tłumaczą autorki projektu. – Produkcja elementów wymaga wycięcia z drewna podstawowych form, z których można złożyć moduł, a następnie dom. Ogranicza to pracę maszyn w fabryce, co wpływa na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Więcej informacji o konkursie i nagrodzie na stronie architekturaibiznes.pl