Przejdź do treści

Opublikowano: 09.01.2023 10:00

Do końca stycznia czekamy na zgłoszenia do konkursu Siemensa i PW

fot. pixabay.com, autor: Pete Linforth

Do 31 stycznia 2023 r. studenci, doktoranci i naukowcy mogą zgłaszać swoje pomysły do Konkursu o Nagrodę Siemensa i Politechniki Warszawskiej. Czekamy na zespołowe propozycje, jak wykorzystując dane z różnych źródeł pomóc przedsiębiorstwom ograniczyć negatywny wpływ na środowisko.

– Big Data to jedna z kluczowych technologii przemysłu 4.0. Nasz konkurs zakłada, że uczestnicy przygotują koncepcje, jak te dane zbierać. A gdzie to robić?  Mówiąc o technologiach, myślimy o przemyśle: urządzenia, sterowniki, oprogramowanie – tam są dane – mówiła na antenie Radia Kampus Ewa Mikos z firmy Siemens Polska. – Zależy nam, aby je w jak największym stopniu wykorzystać i zrobić z nich użytek na rzecz środowiska: ograniczyć ślad węglowy, użyć mniej energii, generalnie wszystko, co pozwoli oszczędzić naszą planetę – wyjaśniała.  

– To znakomity temat dla kół naukowych, dużych zespołów – zaznaczył prof. Józef Modelski z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW, jeden z organizatorów konkursu. – Ważna jest ich interdyscyplinarność.

– Zaproponowaliśmy, aby konkurs był skierowany do zespołów złożonych zarówno ze studentów, jak i prowadzących koła naukowe, kadry dydaktycznej uczelni technicznych – dodała Ewa Mikos.   

27. edycja Konkursu przebiega w nowej formule. Na antenie Radia Kampus przedstawiciele firmy Siemens Polska i Politechniki Warszawskiej opowiadali, co stało za tą decyzją.

– Mamy wielkie wyzwania związane z brakami energetycznymi, surowcowymi i widzimy, że potrzeba zadbania o to, żeby jak najefektywniej działać, jest coraz większa. Konwencjonalne metody zdaje się, ze wykorzystaliśmy. Szukamy nowych – stąd dane, big data – mówiła Ewa Mikos.

– Ważna jest odpowiedzialność społeczna. Chodzi nie tylko o to, żeby wykształcić dobrego fachowca, ale żeby również miał on poczucie odpowiedzialności za efekty swych działań – podkreślił prof. Józef Modelski.

Laureaci Konkursu zostaną wybrani w dwuetapowym postępowaniu. Najpierw prace oceni zespół naukowców. Finaliści, którzy przejdą ten etap, będą mogli przedstawić swoje projekty podczas tzw. Demo Day. Zwycięzców wyłoni Kapituła Konkursu – przedstawiciele świata nauki i biznesu – biorąc pod uwagę prezentację pomysłów, a także ich potencjał wdrożeniowy.

– Zależy nam, żeby te koncepcje ujrzały światło dzienne. Nie ograniczamy się do rekomendacji ekspertów, ale nasi uczestnicy mają szansę zaprezentować swoje prace – mówiła Ewa Mikos. – Jeśli okaże się, że któryś z zespołów trafi do nas ze swoją koncepcją, wyobrażamy sobie podjęcie współpracy po zakończeniu konkursu. Szansa na ciąg dalszy jest duża – dodała.

Całą rozmowę można odsłuchać na stronie podcastu „Kampus Nauka”.

Więcej informacji o konkursie, regulamin i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie: www.pw.edu.pl/siemens.