Opublikowano: 23.05.2025 15:36
Cyberbezpieczeństwo w praktyce
19 maja wystartowała pierwsza seria zajęć edukacyjnych realizowanych w ramach projektu Google Cybersecurity Seminars PW, którego celem jest wykształcenie wśród studentów przyszłych ekspertów z obszaru cyberbezpieczeństwa, jak i angażowanie ich do dzielenia się wiedzą z lokalną społecznością.
Studenci trzech wydziałów Politechniki Warszawskiej – Wydziału Administracji i Nauk Społecznych (WAiNS), Wydziału Zarządzania (WZ) oraz Wydziału Mechanicznego Technologicznego (WMT) – rozpoczęli w tym tygodniu 45-minutowe lekcje pokazowe na temat bezpieczeństwa w sieci w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
Zajęcia koncentrują się na kluczowych aspektach bezpiecznego poruszania się w środowisku cyfrowym. Uczniowie mają okazję dowiedzieć się m.in.
- czym jest cyberhigiena i dlaczego warto ją stosować na co dzień,
- jak tworzyć silne i trudne do złamania hasła,
- jakie zagrożenia mogą spotkać użytkowników sieci,
- jak skutecznie chronić swoje dane osobowe i prywatność online.
Pierwsze zajęcia odbyły się w Szkole Podstawowej nr 3 im. Janusza Kusocińskiego w Legionowie, XXXIX Liceum Ogólnokształcącym im. Lotnictwa Polskiego w Warszawie i LXXVI LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
To dopiero początek – do września 2026 roku studenci PW odwiedzą 250 lokalnych instytucji edukacyjnych i społecznych na terenie Warszawy i okolic, dzieląc się wiedzą o tym, jak bezpiecznie funkcjonować w cyfrowym świecie.
– Naszym celem jest edukowanie młodych ludzi i przygotowanie ich na wyzwania czekające w wirtualnym świecie – tłumaczy kierownik projektu, dr Marek Porzeżyński, Prodziekan ds. Studenckich Wydziału Administracji i Nauk Społecznych. – Chcemy, aby świadome i bezpieczne korzystanie z Internetu stało się dla nich nawykiem.
Podobne tematy: