Przejdź do treści

Opublikowano:

Bracia z PW zwycięzcami międzynarodowego konkursu dla start-upów

Krzysztof i Paweł Paczuscy, student i absolwent Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW, wygrali rywalizację Pitch&Bridge Canada, a ich start-up upmedic będzie miał szansę na ekspansję w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Jak wspomina Paweł Paczuski, współzałożyciel upmedic, impulsem do stworzenia systemu był dylemat znajomej radiolog. – Zapytała mnie, czy jest sposób na usprawnienie jej pracy. Opisywała mnóstwo zdjęć radiologicznych i tworzenie dokumentacji zajmowało dużo czasu. Przeanalizowaliśmy z bratem sposób pracy typowego teleradiologa, doszliśmy do wniosku, że wiele czynności jest powtarzalnych, manualnych. Postanowiliśmy poszukać rozwiązania.

Okazało się, że na świecie są podejmowane inicjatywy dążące do rozwiązania tego typu problemów, ale żadne z nich nie przyjęły się na większą skalę. 

Tworząc system upmedic bracia Paczuscy założyli, że ma to być patent, który nie tylko usprawni pracę lekarzy, ale także pomoże pacjentom w lepszym zrozumieniu wyników badań, na które często czekają całymi miesiącami. Bardziej rozbudowane, a jednocześnie lepiej ustrukturyzowane opisy badań metodą rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej czy choćby USG mają niebagatelny wpływ na dalsze decyzje dotyczące leczenia.

Poza oferowaniem lekarzom szablonów, które – m.in. dzięki ustandaryzowanemu słownictwu i uporządkowanemu opisowi narządów – niejako wymuszają tworzenie dokumentów o jednolitej strukturze, upmedic pozwala również na pracę z dokumentacją medyczną tworzoną klasycznymi metodami. – Nasz nowy system korzysta z technik uczenia głębokiego, aby rozpoznawać w dokumentacji medycznej pochodzącej z tradycyjnych systemów medycznych encji, które służą nam do odkrywania wiedzy w istniejącej dokumentacji oraz do automatycznego wykrywania kodów ICD-10 – wyjaśnia nasz absolwent. Osiągnięcia swojego zespołu w dziedzinie przetwarzania języka zaprezentował podczas konferencji SNOMED CT International Expo 2020.

Podczas prezentacji przygotowanej dla jury konkursowego Pitch&Bridge Sophia Renteria, growth manager w upmedic, podkreśliła, że rozwiązanie przygotowane przez Krzysztofa i Pawła Paczuskich jest kompatybilne z systemami stworzonymi przez różnych dostawców, zrozumiałe dla lekarzy różnych specjalności, a opracowana w jego ramach dokumentacja może być w łatwy sposób przełożona na dowolny język obcy. To między innymi wyjątkowa elastyczność zadecydowała o przyznaniu reprezentantom naszej uczelni pierwszego miejsca.

Nagrodę o wartości 20.000 dolarów kanadyjskich zwycięzcy przeznaczą na organizację programów pilotażowych oraz budowę partnerstw z zagranicznymi jednostkami. – Przez następne trzy miesiące będziemy pracować nad wdrożeniem naszego systemu w kanadyjskich klinikach i mamy nadzieję, że to dopiero początek naszej ekspansji – mówi Krzysztof Paczuski.

W Polsce system upmedic został wdrożony w sieci łódzkich klinik. Jak wskazują analizy, pozwolił on przyspieszyć pracę lekarzy trzykrotnie, co oznacza, że trzy razy więcej pacjentów otrzymało pomoc w tym samym czasie przy zachowaniu takiej samej jakości usług.

Paweł i Krzysztof Paczuscy
Paweł i Krzysztof Paczuscy, fot. upmedic

Podobne tematy: