Opublikowano: 27.10.2022 12:09
Absolwentki PW z wyróżnieniami w konkursie Dyplom Roku SARP 2022
Maria Lityńska i Paulina Pawlikowska zostały docenione na swoje prace magisterskie zrealizowane na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.
Dyplom Marii Lityńskiej pt. „Poszukiwanie tożsamości architektury judaistycznej. Utracony dom polskich chasydów – projekt ośrodka chasydzkiego w Leżajsku” powstał pod kierunkiem dr inż. arch. Anny Agaty Wagner oraz mgr. inż. Grzegorza Stiasnego. Nasza absolwentka analizuje w swojej pracy symbolikę oraz tradycję judaistyczną, architekturę związaną z judaizmem na przestrzeni wieków oraz specyfikę chasydyzmu. Projektowany obiekt poprzez swój dualizm symboliczny i funkcjonalny wyraża wewnętrzną złożoność architektury judaistycznej. Pełni równocześnie rolę ośrodka pielgrzymkowego chasydów z całego świata i muzeum historii i tradycji społeczności chasydzkiej w Polsce.
Uzasadnienie jury:
Wyróżnienie zostało przyznane za skrupulatne studia nad tożsamością architektury judaistycznej. Analiza symboliki, tradycji judaistycznej oraz architektury związanej z judaizmem na przestrzeni wieków zostały odzwierciedlenie w zaprojektowanych budynkach. Obiekty poprzez swój dualizm symboliczny i funkcjonalny obrazują złożoność architektury judaistycznej, pełniąc równocześnie rolę ośrodka pielgrzymkowego chasydów z całego świata.
Fragmenty wyróżnionej pracy, projekt: Maria Lityńska
Paulina Pawlikowska przygotowała pracę pt. „Architektura modernistyczna jako środowisko działań modernizacyjnych. Rewaloryzacja łaźni solankowych w Ciechocinku”. Jej promotorem by prof. dr hab. inż. arch. Jan Słyk.
Autorka próbowała odpowiedzieć na pytanie, jak modernizować modernizm, jak do niego podchodzić i jak chronić. Zbadała także trwałość modernizmu w różnych kontekstach. W ten sposób chciała określić cechy obiektów oraz idei, na które warto zwrócić uwagę i je podtrzymywać w obiektach rewitalizowanych – tak, żeby budynek służył przez długie lata jako żyjący obiekt. Baseny solankowe R. Gutta i A. Szniolisa w Ciechocinku powstały, żeby służyć człowiekowi – pomóc rozwiązać ówczesne zdrowotne problemy społeczeństwa poprzez sport, dostęp do światła, zieleni czy świeżego powietrza. Mimo że dzisiejsze potrzeby znacznie różnią się od tych z czasów modernizmu, Paulina Pawlikowska postanowiła w swoim projekcie nawiązać do głównych idei R. Gutta, ale równocześnie odpowiedzieć na współczesne problemy społeczeństwa, w szczególności przeciążenie informacyjne.
Uzasadnienie jury:
Praca w elegancki sposób podkreśla piękno modernistycznych form projektu Romualda Gutta. Autorka nie szuka konkurencji z uznanymi i cenionymi ikonami modernizmu, a w skromny sposób pozwala spojrzeć na nią od nowa, opierając się na rozsądnych rozważaniach nad współczesnymi potrzebami i funkcją obiektu. W projekcie posłużono się subtelnymi rozwiązaniami wykorzystującymi grę światła gwarantującymi różnorodne przeżycia i doświadczenia.
Fragment wyróżnionej pracy, projekt: Paulina Pawlikowska
Doroczną Nagrodę im. Zbyszka Zawistowskiego „Dyplom Roku” otrzymuje osoba, która w danym roku uzyskała na polskiej uczelni tytuł magistra inżyniera architekta, tworząc najlepszy projekt dyplomowy. Więcej informacji o nagrodzonych i wyróżnionych w roku 2022 znajduje się na stronie Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Podobne tematy: