Opublikowano: 23.11.2022 09:14

Sukcesy PW w Varsoviadzie 2022

Nasza drużyna koszykówki wygrała Varsoviadę 2022, fot. AZS Warszawa / Marcin Selerski

Już po raz 59. sportowcy z warszawskich uczelni rywalizowali w Igrzyskach Studentów Pierwszego Roku. Bardzo dobrze spisali się w nich reprezentanci Politechniki Warszawskiej, którzy zakończyli zawody z trzema zwycięstwami. W specjalnej konkurencji – trójboju rektorskim trzecie miejsce zajął prof. Adam Woźniak, Prorektor PW ds. Rozwoju.

Od lat uczestnicy kolejnych edycji Varsoviady spotykają się 11 listopada na terenie Akademii Wychowania Fizycznego, by ten wyjątkowy dzień świętować na sportowo. Nie inaczej było w tym roku. W zawodach wzięło udział blisko 600 osób z 11 uczelni, w tym oczywiście reprezentacja Politechniki Warszawskiej. A w niej najwięcej powodów do zadowolenia mają zwycięzcy: drużyna koszykówki mężczyzn, Małgorzata Strzeżysz (biegi przełajowe) i Jan Starachowski (ergometr wioślarski) oraz pozostali medaliści: zespół futsalowy (drugie miejsce), siatkarze (trzecie miejsce) oraz pływacy: Tomasz Truszkowski (trzeci na 50 m stylem grzbietowym), Kamil Wlazłowski (trzeci na 50 m stylem motylkowym) i sztafeta 4x50 m stylem dowolnym kobiet (trzecie miejsce),

– Droga do tego finału była bardzo trudna i zmęczenie narastało z każdym meczem – mówił Antoni Szular, kapitan naszego koszykarskiego zespołu. – Najbardziej w kość dał nam chyba półfinał z Uniwersytetem Warszawskim (27:21). Do tego turnieju trenowaliśmy razem z naszą drużyną, która gra w AMP-ach i III lidze. Mieliśmy więc dobrych rywali na sparingach. Miesiąc to mało czasu, żeby się zgrać, ale każda ekipa miała go tyle.

Tradycją Varsoviady jest rywalizacja w trójboju rektorskim, na który składają się koszykówka, piłka nożna i strzelectwo. W tym roku naszą Uczelnię reprezentował tam Prorektor ds. Rozwoju prof. Adam Woźniak. W łącznej klasyfikacji trójboju zajął trzecie miejsce, za dr. inż. Ireneuszem Furą z Uczelni Techniczno-Handlowej im. H. Chodkowskiej i prof. Bartoszem Molikiem z Akademii Wychowania Fizycznego. Warto przy tym zwrócić uwagę na wyniki w strzelectwie – w nim prof. Woźniak zajął ex aequo pierwszą pozycję.

– Strzelectwo sportowe trenowałem w latach 90-tych w warszawskim klubie Legia – mówi Rektor Woźniak. – Ze strzelectwem jest jak z jazdą na rowerze – tego się nie zapomina.

W 59. Varsoviadzie studenci rywalizowali w koszykówce 3x3 (kobiety), koszykówce (mężczyźni), piłce siatkowej (kobiety i mężczyźni), futsalu (mężczyźni), biegach przełajowych (kobiety i mężczyźni), pływaniu (kobiety i mężczyźni), ergometrze wioślarskim (kobiety i mężczyźni) oraz tenisie stołowym (kobiety i mężczyźni).

– W tegorocznej Varsoviadzie Politechnika Warszawska wypadła bardzo dobrze – ocenia prof. Woźniak. – Na osiem konkurencji ośmiokrotnie stawaliśmy na podium, w tym trzy razy na najwyższym. Gratuluję naszym studentom tak dobrych wyników i cieszę się, że mamy tak uzdolnioną sportowo młodzież. Myślę też, że aktywne spędzanie Święta Niepodległości jest doskonałym wypełnieniem myśli Józefa Piłsudzkiego – założyciela Akademii Wychowania Fizycznego, gdzie odbywała się Varsoviada.

Pełne wyniki zawodów są dostępne na stronie varsoviada.azs.waw.pl.