Przejdź do treści

Opublikowano: 23.01.2023 10:23

Student PW medalistą zimowej uniwersjady

Marek Kania zdobył w Lake Placid jeden z 17 polskich medali, fot. Facebook / Paweł Skraba

Marek Kania z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa stanął na podium zimowej uniwersjady w Lake Placid. Nasz student był trzeci w łyżwiarskim wyścigu na 500 m.

Marek brał już udział w igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy, ale na imprezę akademicką pojechał po raz pierwszy. I był to debiut niezwykle udany. Zaczęło się od zaszczytnej roli chorążego polskiej reprezentacji podczas ceremonii otwarcia, skończyło – brązowym medalem.

Zawody z udziałem studenta PW przyniosły wiele emocji. Marek startował w ostatniej parze, więc wiadomo było, że po tym wyścigu poznamy ostateczne wyniki. Przez niemal cały dystans nasz zawodnik gonił swojego przeciwnika. I dogonił – linię mety przekroczył minimalnie przed nim.

– Finisz był zaskakujący, dla mnie również, bo wyjechałem z łuku za moim rywalem, ale udało mi się go pokonać – opowiadał Marek na gorąco po starcie. – Nie ukrywam, że na ostatniej prostej przeszła mi przez głowę taka szybka myśl, że to może być walka o medal, bo wyjechaliśmy prawie równo, jeszcze dołożyłem jeden, drugi, trzeci krok, wystawiłem nogę i się udało.

W zimowej uniwersjadzie w Lake Placid (12-22 stycznia 2023 roku) wzięło udział ponad 1,5 tysiąca studentów-sportowców z ponad 50 krajów. Polska reprezentacja wywalczyła 17 medali (5 złotych, 6 srebrnych i 6 brązowych).