Opublikowano: 04.07.2022 11:13

Nasi studenci i absolwenci wśród laureatów „Polish Space Fellowship Program”

Czterech naszych studentów i absolwentów znalazło się w gronie laureatów konkursu stażowego „Polish Space Fellowship Program”. Dzięki temu w lipcu rozpoczęli zawodową przygodę w polskim sektorze kosmicznym.

Zdjęcie człowieka oglądającego przestrzeń za oknem statku kosmicznego

fot. pixabay.com, autor: geralt

Konkurs organizują Agencja Rozwoju Przemysłu oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego. Jego celem jest wyłonienie absolwentów i młodych naukowców, którzy odbędą pięciomiesięczne staże w firmach działających w polskim sektorze kosmicznym. To pierwszy tego typu program w Polsce i jeden z trzech w Europie.

Do tegorocznej, siódmej edycji konkursu zgłosiło się 100 kandydatów, spośród których wyłoniono 17 laureatów. Staże zdobyło czterech studentów i absolwentów Politechniki Warszawskiej:

• Piotr Antczak –  staż w Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa;
  • Michał Majewski – staż w Inphotech;
  • Jacek Prokopczuk – staż w N7 Space;
  • Krzysztof Zając – staż w SENER.

– Bardzo się cieszę ze stażu, to okazja do zdobycia wiedzy, kontaktów i poznania praktycznej strony zawodu – mówi Piotr Antczak.

Zdjęcie uczestników gali finałowej konkursu

Uczestnicy gali finałowej konkursu „Polish Space Fellowship Program”

Finałowa gala konkursu odbyła się 29 czerwca 2022 r. w ramach konferencji „Kosmiczne Ścieżki Kariery. Budujemy kadry dla sektora technologii kosmicznych”. Politechnikę Warszawską reprezentował prof. Janusz Frączek, Dziekan Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa.

Zdjęcie uczestników jednego z paneli dyskusyjnych

Prof. Jan Kindracki (pierwszy z lewej) podczas debaty o edukacji kosmicznej

W jednym z paneli dyskusyjnych: „Czy edukacja kosmiczna może stać się polską eksportową specjalizacją?” uczestniczył prof. Jan Kindracki z tego samego wydziału.